Evropská unie chce více dohlížet na ratingové agentury

Ratingové agentury by nad sebou měly mít dohled. Pravidla pro chování ratingových agentury dnes navrhla Evropská komise. Chce tak dostat pod větší kontrolu soukromé agentury, které nesprávným zhodnocením rostoucích rizik určitou měrou podílely na současné finanční krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

práce u počítače- ilustr. obr.

práce u počítače- ilustr. obr. | Foto: Jan Rosenauer

Striktní pravidla, která Evropská komise navrhuje, mají zabránit tomu, že by hodnocení vydávaná agenturami ovlivňoval konflikt zájmů. Jednou ze zásad má proto být, že ratingové agentury nebudou smět působit i jako poradenské firmy. Pro hodnocení finančních nástrojů, produktů a peněžních ústavů musejí mít dostatečně kvalitní informace. Mají také zveřejňovat o jaké základní ukazatele se jejich hodnocení opírají a jakými metodami ke svým závěrům došly.

"Agentury se už nebudou moci ohánět tím, že jejich hodnocení je jen názor. Bude možné je potrestat a hnát k odpovědnosti za překročení pravidel nebo za hrubé porušení profesionálního chování," upozornil eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.

Na dodržování pravidel mají dbát hlavně národní dozorové orgány, tedy především centrální banky. Návrh komise ještě musejí odsouhlasit Rada členských zemí Unie a europoslanci. To by ale neměl být problém. K vypracování pravidel pro ratingové agentury totiž komisi vyzvaly samy členské státy.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme