EU uvalila clo na americké zboží. ‚Předvídat se dá jen, že se Trump zachová nepředvídatelně,‘ říká Bärtl

Evropská unie od pátku zavádí odvetná pětadvaceti procentní cla na dovoz vybraného amerického zboží v hodnotě 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard Kč) za rok. I vám tak zdraží americké výrobky, ale prý jen ty luxusní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocelárna

Ocelárna | Foto: Tomáš Adamec

Celkový seznam zboží má skoro 20 stran. Objevují se na něm ocelářské výrobky (motorové čluny, lodě) i legendární motorky Harley-Davidson, pomerančové džusy, brusinky, rýži nebo tabák a často skloňovaný Kentucky Bourbon.

V neposlední řadě budou dražší americké textilní výrobky (trička nebo džíny). Nic není náhoda, a ani toto spotřebitelské zboží nebylo vybráno jen tak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analýza Filipa Nerada

Z dostupných informací totiž vyplývá, že si od jejich zatížení cly EU slibuje vytvoření politického nátlaku na americkou administrativu. Pocházejí totiž ze států vlivných republikánů a ohrožení tamních pracovních sil by tak mohlo obměkčit i Bílý dům.    

Zdraží pouze luxus

„Odvetná opatření ze strany Evropské komise byla připravena tak, aby měla co nejmenší dopad na zpracovatele a spotřebitele členských států,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) Vladimír Bärtl.

„I my v Česku jsme předem posuzovali, jestli to neohrozí naše firmy. Dospěli jsme k názoru, že se cla budou víc týkat spotřebitelů než firem. Mezi výrobky nově zatížené cly jsme nenašli žádnou položku, kde jsou dovozy z USA nějak dominantní,“ vysvětluje.

Nejvýraznější jsou prý části ocelových potrubí, kterých české firmy loni dovezly za dva miliony eur. To ale podle náměstka tvoří pouhou čtvrtinu celkových republikových dovozů. „Cla jsou teď uvalena hlavně na luxusní spotřebitelské zboží s pro nás nevýznamnými objemy dovozů. Neměli bychom tím být nějak významně ohroženi,“ předpokládá.     

Jak moc postihla české firmy americká cla na hliník a ocel, která platí už od března? „Trh ve Spojených státech pro nás představuje asi pět procent celkových vývozů, což je asi 200 milionů eur ročně. Opatření dopadla spíš na ty české firmy, které v USA vytvářely z dovozu od nás i z EU další komponenty. Už dnes americká administrativa eviduje žádosti na výjimky 20 tisíc produktových komponentů. Je otázka, jestli jim celý systém nezkolabuje dominovým efektem. Navíc, když cena hliníku a oceli v USA už teď stoupla o 40 procent.“ Co bude dál?

Co dál? Kdo ví...

I náměstek MPO se trochu obává nebezpečí dalších kroků ze strany Spojených států.

Evropská odpověď Trumpovi: 25procentní clo zdraží americké motocykly, bourbon nebo džíny

Číst článek

„Jediné, co jde u současné americké administrativy předvídat, je, že se zachová zcela nepředvídatelně. Některé jejich kroky mají víc znaky impulzivnosti než nějakého analytického myšlení. A myslet musíme i na to, že Američané už koncem května zahájili další vyšetřování podle jednou uplatněného článku u hliníku a oceli. Tentokrát ale u automobilů a jejich součástek. Tady je ale deklarovaná národní bezpečnost opravdu velmi vágní,“ dodává náměstek Bärtl.   

Za rozhodnutím EU stojí i český Svaz průmyslu a dopravy. EU prý postupuje plně v souladu s pravidly WTO (Světové obchodní organizace), ale na krok USA pouze reaguje a nevyhrocuje situaci. Pokud Spojené státy ustoupí, tak podle prohlášení Evropské komise zruší EU odvetná opatření téměř okamžitě.

Filip Nerad, Věra Štechrová, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme