Unijní ekonomika ve třetím čtvrtletí stagnovala, Česko si vedlo nejhůř z Visegrádské skupiny

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů stagnovala. Ve své zpřesněné zprávě to v úterý oznámil statistický úřad Eurostat. Je to horší výsledek než v rychlém odhadu z konce minulého měsíce, v němž úřad ještě hovořil o mírném růstu. V meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu sedmadvaceti členských zemí zpomalilo na 0,1 procenta z 0,4 procenta ve druhém čtvrtletí.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, měna Evropské unie

Ze všech zemí Evropské unie zaznamenalo největší propad ekonomiky Irsko (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Ve dvaceti zemích eurozóny ekonomika o 0,1 procenta klesla, zatímco o čtvrtletí dříve o 0,2 procenta vzrostla. Meziročně tempo jejího růstu zpomalilo na 0,1 procenta z 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Všechna tato data jsou stejná jako v rychlém odhadu z konce října.

Ekonomika stále zpracovává drahé energie. Růst HDP v příštích letech nebude nijak zářný, míní expert

Číst článek

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,3 procenta, meziroční propad zůstal na 0,6 procenta, kde byl i ve druhém čtvrtletí. Nejvýraznější mezičtvrtletní propad ekonomiky ze všech zemí EU vykázalo Irsko, a to o 1,8 procenta. Meziročně irská ekonomika klesla o 4,7 procenta, což je rovněž nejhorší výsledek ze všech zemí Unie.

Ze zemí Visegrádské skupiny, kam patří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, si nejlépe vedlo Polsko. Jeho ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 1,4 procenta. Pomaleji rostlo Maďarsko a ještě pomaleji Slovensko. Česká republika je v této skupině jediná, která mezičtvrtletně vykázala hospodářský pokles.

Pro srovnání – ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí při použití srovnatelné metodiky výpočtu mezičtvrtletně o 1,2 procenta vzrostla. Tempo jejího růstu přitom zrychlilo z 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Meziročně pak americká ekonomika zrychlila růst na 2,9 procenta z tempa 2,4 procenta o čtvrtletí dříve.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme