Evropská unie hrozí v ocelářské válce odvetou

Evropská unie zvažuje zavedení ochranných opatření na svůj trh s ocelí. Vyplývá to z prohlášení člena Evropské komise pro obchod Pascala Lamyho. Unie by se tak podle komisaře ubránila až třicetiprocentním americkým clům na dovoz zahraniční oceli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hutník | Foto: ČTK/AP

Ze slov komisaře Pascala Lamyho vyplývá, že se Evropská unie může začít bránit dovozu levné oceli z jiných částí světa. Lamy totiž upozornil, že americké clo na dovoz ocelářských výrobků může způsobit přetlak na světovém trhu, což může následně odskákat Evropská unie.

"Je jasné, že unie bude čelit cenovému tlaku. Milióny tun oceli, které se neprodají ve Spojených státech, se budou její producenti snažit prodat na trhu EU," prohlásil Lamy.

Komisař zároveň poznamenal, že Evropská unie bude mít právo uvalit sankce na Spojené státy pokus Světová obchodní organizace označí americké clo za nelegální. "Třicetiprocentní clo na výrobky z oceli odporuje pravidlům světového obchodu," dodal.

Spojené státy jsou kvůli plánu omezit zavedením cel dovoz oceli ze zahraničí pod silným tlakem zbytku průmyslového světa. Cla se pohybují v pásmu od osmi do 30 procent a s jejich zavedením se počítá 20. března. K tomuto kroku USA přistoupily i přesto, že vlády ostatních zemí před tímto postupem prezidenta Bushe varovaly a hned pohrozily odvetným opatřením.

Evropská unie své varování splnila a podala Světové obchodní organizaci na Spojené státy americké oficiální stížnost. Tvrdí, že americké clo způsobí její ekonomice téměř čtyři miliardy eur ztrát. Brusel proto začal se Spojenými státy vyjednávat o kompenzaci na půdě WTO v Ženevě.

Opatření vyvolala protesty po celém světě. Stejnou stížnost už podaly také Austrálie a Nový Zéland, podobný krok se očekává od Tchaj-wanu. O své ocelářství se obávají i Japonsko nebo Brazílie. Uvalení cel na ocel také prohloubilo nevyhlášenou obchodní válku mezi Ruskem a Spojenými státy. Spor vypukl kolem zákazu dovozu americké drůbeže do Ruska. Rusko odmítá zrušit zákaz dovozu drůbeže z produkce amerických farmářů.

České republiky by ochranná opatření Spojených států na dovoz oceli a ocelářských výrobků dotýkat neměla. Uvedlo to české ministerstvo průmyslu a obchodu s odkazem na prohlášení prezidenta George Bushe. Z prohlášení podle ministerstva vyplývá, že zmíněná opatření nebudou uplatňována vůči rozvojovým zemím, které jsou členy Světové obchodní organizace a jejichž vývoz je menší než tři procenta celkového dovozu USA v této položce.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme