Evropská unie poskytne skoro 2 miliardy korun

Evropská unie poskytne České republice na odstranění následků katastrofálních povodní okamžitou pomoc ve výši skoro 2 miliard korun. Potvrdil to při dnešní návštěvě v České republice předseda Evropské komise Romano Prodi. Ten se spolu s prezidentem Václavem Havlem proletěl nad dolním tokem Labe. Vrtulník s nimi pak přistál na Výcvikové základně ženijního vojska v Litoměřicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace na Labi | Foto: Eva Holá

Romano Prodi podle svých slov přijel, aby byl na blízku, aby vyjádřil za Evropskou unii České republice solidaritu, ale zejména aby zahájil záchrannou akci. Už nyní dala Unie k dispozici 40 miliónů eur a další finanční prostředky se hledají.

Česko bude mít možnost čerpat i výhodný úvěr Evropské investiční banky. "Evropská unie bude pomáhat České republice stejně jako by byla už členským státem. Čili v tomto nouzovém okamžiku je rozšíření faktem," ocenil postoj Unie premiér Vladimír Špidla. Evropská komise si podle jejího předsedy uvědomuje, že nejdůležitější je v těchto dnech rychlost. "Velice důležitá je koordinace. Je třeba zahájit společnou záchrannou akci."

V neděli se v Berlíně uskuteční setkání premiérů všech zemí postižených záplavami, tedy Česka, Rakouska a Německa. Na té by mělo dojít ke koordinaci. S Českou republikou se bude pode Prodiho zacházet jako s rovnoprávným členem Unie.

Setkání bude věnováno i možnostem zlepšení preventivních opatření proti případným budoucím katastrofám. Důležitým bodem jednání budou také možnosti pomoci Evropské unie postiženým zemím.

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme