Evropská unie prosazuje ekologické osvětlení

Šetrné žárovky mohou podle evropských expertů ušetřit až 80 procent nákladů na osvětlení. Evropská komise zveřejní v tomto týdnu plán, jak do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého o 20 procent. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, mají být právě úspory v osvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsvícená žárovka | Foto: Jan Rosenauer

Evropská unie je při pohledu z vesmíru jedním z nejzářivějších koutů světa. Osvětlení představuje 14 procent z celkové spotřeby elektrické energie a podle Evropské komise se dá použitím nových technologií výrazně ušetřit.

Některých evropských projektů se účastní i české podniky. Například pražský Grandhotel Symfonie. "Tím, že používáme šetrné žárovky především v místech, kde se svítí 24 hodin denně, činí ta úspora cirka 80 procent energie," říká ředitel hotelu Vladimír Novák.

Podobné projekty prosazuje i české středisko pro efektivní využívání energie SEVEn. Pracuje v něm Juraj Krivošík. "Kdyby například každá domácnost v České republice vyměnila jednu 100 wattovou klasickou žárovku za 20 wattovou úspornou zářivku, tak by to z hlediska emisí znamenalo, jako kdyby se z cest odstranilo 365 000 automobilů na celý rok," vysvětluje Krivošík.

Skeptici poznamenávají, že i kdyby celá Evropská unie přešla na nové šetrnější osvětlení, splní jen desetinu ze svého závazku snížit emise oxidu uhličitého o dvacet procent do roku 2020. Optimisté říkají, že to za to stojí - úsporné technologie už přece existují.

"Teď jde jen o to, je využívat," upozorňuje například bruselský architekt a člen strany Zelených Marcel Rijdams.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme