Evropská unie zatím Irsku pomáhat nebude

Evropská unie zatím nebude pomáhat řešit irské problémy s bankami. Dublin o to zatím nežádá. Mezi členy sedmadvacítky navíc panuje rozpor, jestli by Irsko mělo přijmout pomoc z Evropského záchranného mechanismu, nebo ne. Do přijetí desítek miliard pomoci tlačí Dublin hlavně velké země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Německo, Francie a Velká Británie se bojí o peníze, které jejich banky Irsku půjčily. Naléhají proto na Dublin, aby si o pomoc z Evropského záchranného mechanismu řekl.

Malé země v čele s Lucemburskem ale trvají na tom, že se nemá Irsko do ničeho nutit. Podle lucemburského premiéra Jeana-Claudea Junckera, který předsedá euroskupině, má Irsko zajištěné splácení svého státního dluhu do poloviny příštího roku.

Český ministr financí Miroslav Kalousek sice chápe nervozitu některých zemí, které touží po nějakém jasném vyjádření vedoucím k uklidnění trhů. Na Dublin by ale proto neměly vyvíjet nátlak.

„Nedomnívám se, že by velké státy měly na Irsko tlačit, ať si řekne o pomoc za každou cenu, i když teď je ještě přesvědčeno, že to není zapotřebí,“ uvedl ministr Kalousek.

V záchranném mechanismu je pro případnou pomoc zemím eurozóny připraveno 750 miliard eur.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme