Evropské banky jsou pod tlakem regulátorů

Evropské banky jsou pod tlakem. Ve středu největší banka eurozóny, španělský Santander, oznámila, že její čistý zisk za tři čtvrtletí roku propadl o bezmála o tři procenta. To jen zvýšilo napětí, které už tak v sektoru panovalo po rozdělení nizozemské ING, respektive britské Northern Rock.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze v trezoru | Foto: Free Stock Photos

Nejistá budoucnost sektoru následně stáhla evropské trhy na třítýdenní minima. Po výsledcích Santanderu včera oslabila většina bankovních akcií.

Analytik Capital Partners Josef Stoulil si nicméně nemyslí, že by se podle špatných čísel španělské banky daly očekávat podobné výsledky i od ostatních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s analytikem Capital Partners Josefem Stoulilem pro Rádio Česko

"Situace s úvěry nepřispívá ke zlepšování bilancí, ale hospodářské výsledky budou spíše po jednotlivých případech. Nedá se říct, že všechny banky úplně zklamou," uvedl Stoulil v rozhovoru pro Rádio Česko.

Rozdělení bankám poznamenaným krizí v rámci ozdravné kůry naordinovali evropští regulátoři. Podle Stoupila mohou přijít i další vynucená dělení.

"Dokonce se objevují hlasy, že se bude oddělovat znovu od činnosti bank investiční bankovnictví, to znamená de facto návrat k tomu, co udělaly USA. Toto dělení může v některých případech následovat," připomněl analytik.

Do této kategorie by podle něj mohly patřit především některé britské banky. "Lloyds už naznačila, že v souvislosti s navrácením vládní pomoci bude činit podobná opatření. Některé náznaky se objevily u francouzské Credit Agricole. A zejména po včerejšku irských bank, které když viděly, jaké má požadavky EU na ING, tak z hlediska navyšování kapitálu, respektive vrácení pomoci, se toto také může týkat," doplnil Stoulil.

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme