Evropské komisi se nelíbí český systém známek pro kamiony

Evropské komisi se nelíbí náš systém známek pro kamiony. Podle Bruselu nedodržujeme směrnici o zpoplatnění těžké nákladní dopravy, a tak komise zahájí s Českem proceduru pro porušení evropského práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona kamiónů na dálnici | Foto: Věra Luptáková

Ministr Milan Šimonovský se to dnes dozvěděl v Bruselu od komisaře pro dopravu Jacquesa Barrota.

Česko se podle Bruselu proviňuje ve dvou věcech - jednak nemáme správný poměr mezi cenou za jednodenní a za roční známku pro kamiony. A za druhé? "Nemáme týdenní a měsíční známku, máme místo toho 15denní a dvouměsíční," vysvětluje ministr Šimonovský.

Procedura, kterou se chystá proti nám komise zahájit, může zhruba po dvou letech skončit u Evropského soudního dvora a teoreticky pak státu, který porušuje pravidla, hrozí vysoké pokuty. Stávající český systém prý ale šéf resortu dopravy měnit nechce: "To nehodlám."

Ministr má totiž za to, že celá věc bude passé, až zavedeme mýtné pro kamiony - což by mělo být příští rok. To by už pak bylo v souladu s evropskými pravidly: "Ujistil jsem ho, že budeme chtít jednat, ale požádal jsem ho, aby zvážili, že výkonovým zpoplatněním vyřešíme tento problém během následujícího roku," zdůraznil ministr.

Šimonovský dnes také u komisaře Jacquesa Barrota testoval, jaký má názor na přechodný systém, který chce Praha zavést do doby, než začneme náporu kamionů čelit mýtným. Jde o to, že kamiony, které vjíždějí do Česka na všech hraničních přechodech na síti prvních tříd by měly platit - vstup k nám by stál 8 eur. Tak by se podchytila nákladní doprava, která vjíždí do Česka zatím zadarmo, hlavně ve směru sever-jih, kde nemáme dálniční vstup.

Komise podle Šimonovského tento nápad neodmítá. Za předpokladu, že vše bude odpovídat evropským pravidlům: "Pan komisař vyjádřil pochopení, že Česká republika se snaží řešit stávající situaci, která je neúnosná, a dohodli jsme se na tom, že příští týden zahájí naši experti jednání."

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme