Evropské komisi se nelíbí český systém známek pro kamiony

Evropské komisi se nelíbí náš systém známek pro kamiony. Podle Bruselu nedodržujeme směrnici o zpoplatnění těžké nákladní dopravy, a tak komise zahájí s Českem proceduru pro porušení evropského práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona kamiónů na dálnici | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Milan Šimonovský se to dnes dozvěděl v Bruselu od komisaře pro dopravu Jacquesa Barrota.

Česko se podle Bruselu proviňuje ve dvou věcech - jednak nemáme správný poměr mezi cenou za jednodenní a za roční známku pro kamiony. A za druhé? "Nemáme týdenní a měsíční známku, máme místo toho 15denní a dvouměsíční," vysvětluje ministr Šimonovský.

Procedura, kterou se chystá proti nám komise zahájit, může zhruba po dvou letech skončit u Evropského soudního dvora a teoreticky pak státu, který porušuje pravidla, hrozí vysoké pokuty. Stávající český systém prý ale šéf resortu dopravy měnit nechce: "To nehodlám."

Ministr má totiž za to, že celá věc bude passé, až zavedeme mýtné pro kamiony - což by mělo být příští rok. To by už pak bylo v souladu s evropskými pravidly: "Ujistil jsem ho, že budeme chtít jednat, ale požádal jsem ho, aby zvážili, že výkonovým zpoplatněním vyřešíme tento problém během následujícího roku," zdůraznil ministr.

Šimonovský dnes také u komisaře Jacquesa Barrota testoval, jaký má názor na přechodný systém, který chce Praha zavést do doby, než začneme náporu kamionů čelit mýtným. Jde o to, že kamiony, které vjíždějí do Česka na všech hraničních přechodech na síti prvních tříd by měly platit - vstup k nám by stál 8 eur. Tak by se podchytila nákladní doprava, která vjíždí do Česka zatím zadarmo, hlavně ve směru sever-jih, kde nemáme dálniční vstup.

Komise podle Šimonovského tento nápad neodmítá. Za předpokladu, že vše bude odpovídat evropským pravidlům: "Pan komisař vyjádřil pochopení, že Česká republika se snaží řešit stávající situaci, která je neúnosná, a dohodli jsme se na tom, že příští týden zahájí naši experti jednání."

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme