Evropské společnosti se stále více zajímají o vstup na burzu

Firmy v Evropě letos upisují akcie ve větším objemu než loni. O burzy se zajímají hlavně společnosti z realit nebo bankovnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frankfurtská burza - celým světem se po dohodě v americkém Kongresu ozvalo úlevné vydechnutí | Foto: Arne Dedert | Zdroj: ČTK

Společnostem podle analytiků nahrává do karet zejména to, že významné centrální banky dostávají kvůli hospodářskému oživení do oběhu velký objem peněz.

A to je rozhodně příznivá zpráva pro firmy. Jdou na burzu, protože očekávají, že se jim podaří díky veřejné nabídce akcií získat další kapitál.

Potvrzují to i průzkumy poradenských společností. Třeba podle PwC zaznamenal evropský trh ve třetím čtvrtletí více než 50 prvních úpisů akcií. Výnos přesáhl tři miliardy eur, což bylo desetkrát více než loni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co stojí za zvýšeným zájmem firem o vstup na burzu, zjišťoval Jan Beneš

Podle ekonomů je na burzách o něco zdravěji než třeba před dvěma lety. Hodnota primárních úpisů byla nižší zejména kvůli dopadům dluhové krize v eurozóně. Teď se karta obrací a burzy jsou opět jedním z hlavních zdrojů, kde mohou firmy získat větší kapitál.

„Zvýšení počet i hodnota IPO je dána právě tržním prostředím, a to znamená množství peněz v oběhu. Právě tato aktivita je vidět nejen v Evropě, ale i v zámoří, a nesmíme opomenout ani Asii,“ potvrzuje hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle už zmíněného průzkumu PwC se na nových nabídkách akcií ve třetím čtvrtletí podílely zejména realitní společnosti. Konkrétně třeba Deutsche Annington Immobilien, která vstoupila na Deutsche Börse.

Mezi firmami z oblasti nemovitostí svoje akcie upisovaly i investiční skupiny. Na londýnské burze se objevila například Renewables Infrastructure Group Limited. Ze známých firem v Americe se na burze po delším čase objevil třeba majitel hotelové sítě Hilton nebo sociální síť Twitter. Akcie veřejně zanedlouho nabídne i automobilka General Motors.

K pražské burze se firmy obracejí zády

Na pražské burze byl letos zájem firem, co se týče nově vydaných akcií, nulový. Z trhu naopak některé tituly zmizely, což je právě jeden z důvodů, proč se firmy obracejí k pražské burze zády.

„Emise jako AAA Auto, NWR nebo Kit gigital byly velkým propadákem, proto investoři nemají důvěru v pražskou burzu. Toho si samozřejmě všímají i ti, co si přicházejí na burzu pro kapitál. Vidí, že pražská burza je v tomto neúspěšná, a proto se a priori na pražskou burzu neobrací,“ říká hlavní investiční stratég společnosti ČP Invest Michal Valentík.

Firmy se podle něj spíše soustřeďují na varšavskou burzu, která se v tomto směru stává centrem pro střední a východní Evropu.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme