Evropské zemědělství se zatím bez dotací neobejde

Zemědělci ve čtvrtek na několika místech země rozlili na polích desítky tisíc litrů mléka na protest proti jeho nízkým výkupním cenám. Asi sto lidí demonstrovala také před budovou ministerstva zemědělství v Ústí nad Orlicí. Výkupní ceny suroviny se již více než rok pohybují pod náklady farmářů, podle jejichž názoru jim stát v kritické situaci dostatečně nepomáhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci vylévali na protest mléko do polí | Foto: Tomáš Adamec

Podle Agrárního experta Zdeňka Lukáše z vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářské srovnávání nedávné protesty rolníků v Bruselu i jinde ukázaly, že jde o celoevropský problém.

"Poklesly světové ceny agrárních produktů. Důvodem jsou dvě celosvětově rekordně vysoké úrody v posledních letech a nižší poptávka v důsledku krize, což sráží ceny potravin i agrárních komodit dolů. EU se také potýká s posilujícím eurem, které posiluje vůči dolaru a evropské komodity tak jsou na světových trzích, které obchodují v dolarech příliš drahé a nekonkurenceschopné," vysvětlil Lukeš v pořadu Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Agrární expert Zdeněk Lukáš o situaci evropských zemědělců

Zemědělská reforma EU je dnes neuskutečnitelná

Lukeš nevěří, že by se evropské zemědělství v blízké době obešlo bez dotací.

"Bez dotací by mnoho sedláků z Evropy zmizelo, přežili by jen ti nejschopnější nebo ti, kteří hospodaří v mimořádně příznivých podmínkách, vesnice by se vylidnily. Otázkou je, zda to chceme. Evropské zemědělství totiž plní i jiné funkce než jen produkci, především krajinotvornou. Evropa vylidněné vesnice nechce," prohlásil Lukeš.

Dodal, že řada členských zemí EU stále prosazuje silné intervence státu do zemědělství, především Francie, Německo, ale i Polsko.

"Nyní jsou ale státní intervence na pořadu dne ve všech zemích, proto je zásadní reforma zemědělské politiky EU dnes podle mne neuskutečnitelná," uzavřel Lukeš.

Alena Adámková, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme