Evropský rybolov bude třeba zreformovat, shodla se EU

Evropská unie se shoduje, že se ryby musí lovit obezřetně. Žádný z ministrů zemědělství na schůzce v Bruselu nezpochybnil návrh Evropské komise na snížení množství ryb lovených v mořích. Zátěž rybolovných společností už totiž příroda nedokáže zvládat a zásoby ryb v oceánech se tenčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybolov začíná | Foto: František Tichý

Velmi kladně přijala řada členských zemí myšlenku vnitrozemských států posílit chov ryb. Jak sladkovodních, tak těch mořských.

S návrhem více využít akvakulturu, tedy pěstování ryb v umělých nádržích nebo pobřežních oblastech přišla skupina suchozemských zemí. Česko bylo hlavním nositelem této myšlenky.

„Například Španělé, Francouzi, nebo i Malta podpořili tento náš nápad s tím, že sladkovodní akvakultura může být určitým balancem pro čím dál tím problematičtější mořský rybolov,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.

Zvláště pro Česko by znamenala akvakultura velké možnosti uplatnění na evropských trzích. Navíc by bylo možné na ni získat příspěvky z unijních fondů.

Návrh reformy společné rybářské politiky ale ještě čeká tvrdý boj mezi Evropskou komisí a velkými přímořskými zeměmi, které chtějí hlavně chránit svůj průmysl a pracovní místa.

„Tam je určitá perspektiva, že dojde k posílení v této oblasti, což i ty velké přímořské státy považují za důležitý prvek k určitému vyrovnání pomalu klesajícího mořského rybolovu. Takže tam vidíme perspektivy pro český rybolov, české rybáře, pro naši akvakulturu, že by mohlo dojít k určitému posílení,“ uvedl Juraj Chmiel.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme