Evropští regulátoři zveřejní kritéria zátěžových testů bank

Evropští regulátoři by dnes měli oznámit, podle jakých kritérií budou během chystaných zátěžových testů hodnotit stovku nejdůležitějších evropských bank. Vyplývá to z informací agentury Reuters. Výsledky testů by měly alespoň částečně vrátit na mezibankovní trh důvěru. Ta je v poslední době kvůli obavám, že některé ústavy nepřežijí evropskou dluhovou krizi, na bodě mrazu, což znamená, že si banky odmítají navzájem půjčovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská investiční banka | Foto: European Commission Audiovisual service

Evropa chce přesvědčit finanční trhy o zdravém stavu svých bank. Zveřejní proto výsledky zátěžových testů finančních ústavů. Testy mají ukázat, že banky dokáží odolat případné další dluhové krizi, jako byla ta řecká. Na zveřejnění testů bank se dohodli lídři sedmadvacítky na posledním summitu EU v Bruselu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritériích zátěžových testů bank mluvil na Rádiu Česko analytik BH Securities Petr Hlinomaz

Investoři se mohou bát o důvěryhodnost bank. Jde o to dokázat, že i když investovaly do státních dluhopisů zemí, které mají vysoké dluhy, přežijí jejich případnou krizi. Podle předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye je solidní a zdravý bankovní systém pro Unii prioritou.

„Kritéria mohou napovědět, jak významně mohou testy říci něco o bankách. Když by například byla nastavena příliš měkce, za předpokladu, že v příštích měsících nemůže dojít k poklesu HDP, pak vypovídací schopnost testů nemusí být velká,“ říká analytik BH Securities Petr Hlinomaz a pokračuje:

„Kritéria ale nelze chápat jako prognózu vývoje prostředí, jde skutečně jen o modelové podmínky a skutečně v testech v různých variantách hypoteticky vyzkoušet, jak by se stabilita bank mohla změnit, kdyby byl vývoj nepříznivý.“

„Obecně čekáme spíše optimistické závěry testů. Co se týče České republiky a jejích bank, nečekám žádné negativní překvapení. Testy by měly potvrdit jejich stabilitu,“ uvádí Hlinomaz a dodává:

„Rozhodnutí regulátorů zveřejnit výsledky testů je tedy z mého pohledu správným tahem. Přispěje to k uklidnění situace. Jen se nemohu ubránit skepsi, že z těch testů uvidíme méně, než bychom si přáli. Banky si totiž zakládají na svém renomé a chtějí se vyhnout jakýmkoliv impulsům, které by mohly zavdat příčinu ke spekulacím nebo negativním momentům, byť neopodstatněným.“

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme