Evropští zelináři dostanou další peníze ke zmírnění dopadů nákazy E.coli

Evropská komise přidá zelinářům miliony eur na podporu vývozu jejich produkce. Má to přispět ke zmírnění následků jarní paniky kolem nákazy bakterií E.coli. Kvůli obavám z kontaminace zvláště okurek, rajčat, paprik a obilných klíčků skončily tuny zeleniny v kompostu. Pěstitele také poškodil nezájem obchodníků zeleninu odebírat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravky se zeleninou v supermarketu (ilustrační foto)

Přepravky se zeleninou v supermarketu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jedenáct členských zemí si teď mezi sebe rozdělí 17 milionů eur, aby se produkty jejich pěstitelů lépe prosadily na domácích i zahraničních trzích.

V následujících třech letech dostanou zelináři, kteří utrpěli nezájmem spotřebitelů kvůli nákaze E.coli, celkem 34 milionů eur. Polovina z tohoto podpůrného programu se bude spolufinancovat z unijní pokladny.

Pomoc dostane 14 zemědělských organizací v 11 členských zemích. Česko mezi nimi není. Největší podporu dostanou zemědělci ve Španělsku a Řecku, kde Unie přidá do tohoto programu v každé ze zemí přes tři miliony eur.

Tyto peníze přidá Komise k už v červnu schváleným 210 milionům pomoci pro odškodnění postižených zelinářů. Česká republika z této částky požádala o 260 tisíc eur.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme