Expert: UEFA s programem finanční fair play balancuje na hraně

AC Milán proti Viktorii Plzeň. Světový fotbalový gigant proti českému mistrovi. Anebo také klub, který v loňské sezóně vydělal 236 milionů eur, proti klubu, jehož celý rozpočet v korunách je zhruba třetinový. I takové nerovnosti nabídne středeční kolo Ligy mistrů. O to, aby se síly jednotlivých účastníků této soutěže do budoucna alespoň trochu vyrovnaly, se teď snaží fotbalová federace UEFA. Její snahy ale komplikuje evropská dluhová krize, na kterou doplácejí zejména méně významné kluby. Romanu Chlupatému to v rozhovoru pro Rádio Česko řekl ředitel Centra pro mezinárodní sportovní obchod při univerzitě v Coventry, Simon Chadwick.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simon Chadwick | Foto: Roman Chlupatý

Jak moc změní evropský fotbal nedostatek peněz, kvůli vleklé evropské dluhové krizi?

„Na tuto otázku je velmi, velmi obtížné odpovědět. Pokud by nedošlo k žádné regulaci, tak bychom byli svědky řekněme koncentrace moci. Což je do jisté míry možné už nyní sledovat. Jen se podívejte do Španělska, kde titul pravidelně od počátku minulého desetiletí vyhrává jeden tým z takzvané velké dvojky - tedy buď Barcelona anebo Real Madrid. V Anglii zase ligu vyhrává Manchester United nebo Chelsea. No a v Německu je to trochu vyrovnanější, ale přesto je nesporné, že nad všemi ční Bayern Mnichov. Jinými slovy, ve fotbale se soustředila moc v rukou několika klubů. Pokud se to nezmění - pokud fotbal nebude nějakým způsobem regulován - pak ta koncentrace bude čím dál tím výraznější. Bohatí se totiž stanou ještě bohatšími a chudí ještě chudšími.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o programu finanční fair play hovořil na Rádiu Česko Roman Clupatý s expertem na fotbalový byznys Simonem Chadwickem.

UEFA pracuje na principu finanční fair play, který by svým způsobem měl něco s onou koncentrací moci udělat, měl by zmírnit nerovnosti mezi kluby. Co si o tom myslíte?

„Tak Platini a UEFA se ve stručnosti snaží o to, aby se skutečně s onou koncentrací něco udělalo - snaží se vytvořit otevřenější, více vyrovnaný a férovější fotbal, kde nejsou rozdíly mezi kluby tak velké. Snaží se nějak postihnout kluby, které si chtějí úspěch koupit, a ty, které pochybně hospodaří. Uvidíme, jak moc to poměry ve fotbale během následujících dvou, tří let změní. To nám hodně řekne o tom, jak budou věci vypadat za nějakých deset let. Teď stále není jasné, zda program finanční fair play bude stát na souboru striktních pravidel, jejichž dodržování se bude vynucovat, nebo jestli to budou spíš jakési mantinely, které klubům vymezí prostor, v němž se jejich finanční politika bude moc pohybovat.“

Řekněme, že základy finanční fair play budou někde uprostřed. Jak výrazně to podle vás navýší šance klubů z menších zemí - jako je třeba Česko - že uspějí na evropské scéně?

„Myslím, že je na úvod třeba připomenout, že program finanční fair play bude platit jen pro kluby, které budou hrát evropské poháry. Proto, pokud jste klub z Česka, Maďarska nebo Polska, který se pravidelně nekvalifikuje do evropských soutěží, pak se vás to přímo příliš nedotkne. Na rozdíl od Manchesteru United nebo AC Milán, které tyto poháry pravidelně hrají. Což znamená, že tato pravidla běžný provoz většiny českých klubů neovlivní. K čemuž bych dodal jednu důležitou věc: UEFA teď balancuje na hraně propasti. Liga mistrů je totiž nesmírně komerčně úspěšná proto, že ji hrají Manchester United, Real Madrid, AC Milan a tak dále. Televize po celém světě chtějí vysílat zápasy těchto týmů, inzerenti s nimi chtějí být spojováni. Nechtějí být moc spojováni řekněme se Slávií Praha.“

Jinými slovy, UEFA chce, aby byl evropský fotbal vyrovnanější, ale zároveň potřebuje, aby zavedené a komerčně úspěšné značky zůstaly i nadále na očích. Chápu to dobře.

„Na jednu stranu je třeba, aby byli viděni jako někdo, kdo podporuje kluby z České republiky, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a tak dále. Ale zároveň musí postupovat velmi opatrně, aby - jak říkáme my Angličané - nezabili husu, která snáší zlatá vejce. Berte to prostě tak, že Číňané v televizi nechtějí sledovat zápasy Slávie Praha. Chtějí se dívat na zápas Manchesteru United proti Barceloně. A i proto bude zajímavé sledovat, zda se skutečně dočkáme toho, že evropský fotbal bude více rovnostářský, sledovat, zda se síly klubů vyrovnají anebo ne. Tedy, zda se naplní to, o čem má finanční fair play být,“ uvedl expert na fotbalový byznys Simon Chadwick.

Roman Chlupatý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme