Expert: V Evropské lize nehrají peníze tak velkou roli jako v Lize mistrů

V Evropské lize bude dnes hrát pražská Sparta s Liverpoolem, tedy nejbohatší klub české fotbalové ligy proti osmému nejbohatšímu fotbalovému klubu na světě. Na Rádiu Česko jsme hovořili s jedním z nejuznávanějších expertů na fotbalový byznys, ředitelem Ústavu pro mezinárodní sportovní obchod při Univerzitě v Coventry Simonem Chadwickem, mimo jiné o tom, do jaké míry právě finanční situace klubů může rozhodnout o výsledku zápasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simon Chadwick

Simon Chadwick | Foto: GlobeReporter.org

Jak říká Simon Chadwick, peníze a úspěchy spolu souvisejí. V rozhovoru s Romanem Chlupatým pro Rádio Česko ale zároveň doplnil, že i přesto není Sparta bez šance.

„Já si myslím, že v Evropské lize v porovnání s Ligou mistrů je ta úměra o něco méně přímá. Pokud se zaměříme na Ligu mistrů, tak tu v posledních sedmi a nebo osmi letech obyčejně vyhrávaly týmy, které si úspěch zaplatily, které za hráče utratily hodně peněz. V Evropské lize to platí o poznání méně,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sparta Praha proti Liverpoolu. Nejbohatší klub české ligy proti osmému nejbohatšímu fotbalovému klubu na světě. Ekonomické dopady podobných duelů analyzoval ředitel Ústavu pro mezinárodní sportovní obchod při Univerzitě v Coventry Simon Chadwick.

„Během posledních několika let se dařilo mnoha klubům, které nepatří mezi nejbohatší. Některé z nich se přitom dostaly až do finále. V roce 2006 se například o titul utkaly Middlesbrough a Sevilla, které nepatří mezi ty nejbohatší v Anglii a ve Španělsku. I přesto je ale jasné, že peníze jsou velmi, velmi důležité. Umožňují totiž týmům koupit si ty nejlepší hráče a vyplácet ty nejvyšší mzdy. A co se nejvyšších mezd týče, dá se předpokládat, že existuje souvislost mezi výkonností a tím, kolik utratíte.“

Jak jste zmínil, v Evropské lize narozdíl od Ligy mistrů peníze až tak velkou roli nehrají. I chudší kluby nebo kluby z chudších zemí tak mají šanci. Proč si myslíte, že tomu tak je?

„Je to zajímavé. Z pětice největších lig - z Anglie, Španělska, Itálie, Francie a Německa - hrají Evropskou ligu obvykle týmy, které skončí na pátém, šestém, sedmém místě. Což buď znamená, že prostě nejsou tak dobré, jako je samotná špička v jejich zemi, anebo to, že se jejich investice alespoň v tu konkrétní dobu nevyplácí.“

„Proto týmy z pětice největších lig, které hrají Evropskou ligu, nejsou tak silné jako třeba Real Madrid, Manchester United a nebo AC Milan. No a z Česka, Polska, Slovinska a dalších zemí hrají v těchto fázích soutěže pro změnu ty nejlepší kluby. A ty dokážou klubům z velké pětky celkem zdatně konkurovat. Proto si také myslím, že Evropská liga je v mnoha ohledech vzrušující; jde o mnohem otevřenější soutěž, kde je mnohem obtížnější uhádnout, kdo se dostane do finále.“

Znamená to, že týmy jako je Sparta prostě nemají šanci bez peněz, jaké má k dispozici třeba Manchester United, s těmi nejlepšími soupeřit? A nebo se může objevit výjimka?

„Podle mě jednou za čas může v podstatě jakýkoli klub a to odkudkoli soupeřit s týmy jako je Manchester United nebo Bayern Mnichov. Vezměte si třeba rok 2004 a Porto. To tehdy mělo skupinu hráčů a trenéra, kteří podávali výjimečné výkony. Po vítězné sezóně ale trenér Murinho odešel, odešli i někteří hráči a Portu se od té doby v Lize mistrů nijak zvlášť nedaří. Platí tak, že ve sportu je prostě možné to, že hráči mohou jako tým hrát neskutečně dobře, že trenér dokáže s týmem divy, že týmu pomůže šťastný los a tak dále. A díky těmto faktorům i menší týmy mohou uspět.“

„Co se ale trvalých úspěchů týče, tak těch je pro týmy třeba z Česka velmi těžké dosáhnout. Platí totiž, že pokud nedokážete vybudovat úspěšný obchodní model, pak vždy budete mít problém s nákupy hráčů, s jejich platy a tak dále. Proto si myslím, že teď, více než kdykoli předtím, platí, že je pro týmy z menších lig velmi, velmi obtížné konkurovat týmům z větších lig.“

Berme tedy i toto v potaz: jak podle vás duel Sparty a Liverpoolu skončí?

„Já nevím. Kdybych věděl, vsadil bych na to hodně peněz a něco na tom vydělal. Liverpool prožívá řekněme zajímavé období. V této sezóně se mu totiž daří hůř, než se čekalo. Zažil boj o vlastnictví klubu. Nedávno vyhodil trenéra. A také koupil několik velmi, velmi drahých hráčů z nichž asi žádný nebude moc dnes hrát. Jinými slovy, Liverpool je nyní v jakési přechodové fázi. Což potvrzují i jeho nedávné výsledky. Na jednu stranu vyhrál nad Chelsea, což byl vynikající výsledek. Ale na druhou stranu minulou sobotu na domácím hřišti remizoval s Wighanem.“

„A proto si myslím, že to dnes bude zejména o Liverpoolu a o tom, který Liverpool proti Spartě nastoupí. Pokud půjde o Liverpool, který hrál proti Chelsea, pak bude mít Sparta problém. Pokud ale půjde o Liverpool, který se v sobotu postavil Wighanu, pak má Sparta velmi dobrou šanci uspět,“ řekl v rozhovoru s Romanem Chlupatým ředitel Ústavu pro mezinárodní sportovní obchod při Univerzitě v Coventry Simon Chadwick.

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme