Experti: Pro zažehnání dluhové krize je potřeba udělat víc

Evropská centrální banka výrazně pomohla zemím, které ohrožuje dluhová krize. Na trzích včera začala nakupovat španělské a italské dluhopisy. Tím se jí podařilo snížit jejich výnosy hluboko pod kritickou hranici 6 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: Emanuel Macoun

Všeobecně se očekává, že nákupy budou pokračovat. Významní světoví ekonomové a analytici se ale shodují: pro zažehnání krize je potřeba udělat mnohem víc. Podle většiny z nich se eurozóna musí více integrovat, nebo se rozpadne.

Evropská centrální banka vytáhla svou finanční bazuku, říkají odborníci na stránkách prestižních deníků Financial Times a Wall Street Journal. Nákupy jsou ale velmi kontroverzní a banka chce, aby je co nejdřív převzal záchranný fond eurozóny EFSF.

Ekonom Daniel Gros ale upozorňuje, že fond nemá dost prostředků. Jeho kolega Alberto Alesina navíc na stránkách deníku Il Corriere della Serra varuje: tuto krizi musí nakonec vyřešit politici, a ti současní jsou snad nejslabší od konce druhé světové války. „Chceme zpátky Clintona, Kohla, Blaira nebo Reagana,“ volá Alesina.

Varování před kolapsem eurozóny

Snaha zachránit oslabené země eurozóny způsobí kolaps společné měny. V článku pro britský deník Financial Times před tím varuje jeden z otců eura, německý ekonom Otmar Issing

Podle něj se lidé v zemích, jako je Německo nebo Nizozemsko, nakonec vzbouří proti nákladné pomoci předluženým státům. Issing byl při vzniku společné měny členem nejužšího vedení Evropské centrální banky.

Banka se nyní podle Issinga zpronevěřila svému původnímu poslání. Německý ekonom ostře odmítá nákupy španělských a italských dluhopisů, kterými chce banka snížit jejich výnosy. Issing podporuje užší evropskou integraci.

Ta ale podle něj nemůže být založena na tom, že úspěšní a spořiví zachraňují ty, kteří si žili nad poměry. Issing proto odmítá mnohými ekonomy zvažované zavedení společného evropského dluhopisu.

Proti takovému postupu se podle něj lidé dřív nebo později vzbouří. Issing naznačuje, že nezodpovědní členové, kteří porušovali pravidla, by měli být z eurozóny vyloučeni.

Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme