Experti zvažují zavedení paralelní řecké měny

Řecko by mohla zachránit paralelní měna. Myslí si to alespoň hlavní ekonom německé Deutsche Bank Thomas Mayer. Ten také na ekonomické konferenci představil plán, podle kterého by se v Řecku mělo zavést paralelní oběživo s názvem geuro.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro. Ilustrační foto

Euro. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka RGBStock

Geuro by mělo být podle Thomase Mayera samostatně tištěnou měnou, která by fungovala paralelalně s eurem. Novou měnu by mimo jiné tvořily řecké dluhopisy a řecká vláda by měla možnost ji podle potřeby devalvovat.

Podle Thomase Mayera by pak mohlo Řecko dokonce odmítnout další finanční pomoc, kterou mu poskytují instituce takzvané Trojky, a tím se zbavit závazků, které na sebe vzala minulá vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad možností zavést v Řecku paralelní měnu se ve Světě o osmé zamyslel Pavel Žamberský z katedry světové ekonomiky Vysoké školy ekonomické v Praze

Myšlenka na měnu, která by fungovala v rámci eurozóny jen u některých států, není nijak nová, už dříve se diskutovalo a zavedení takzvaného neura, tedy eura pro severské státy Evropské unie.

Geuro je tak svým názvem další slovní hříčkou. Okamžitě po zveřejnění se na socíálních sítítích Facebook a Twitter objevily komentáře, podle kterých ono G před slovem euro neznamená zkratku slova řecké, ale spíš něco na způsob good bye euro, tedy sbohem euro.

V souvislosti se současnou řeckou situací se objevují i další novotvary, například eurogedon nebo akropolypsa."

Prohloubení problémů

Pavel Žamberský z Vysoké školy ekonomické v Praze považuje rozdíl mezi možným přechodem Řecka na paralelní euro a tím, kdyby začalo znovu platit drachmou, za zcela zásadní.

„Spočíval by v tom, že v případě využívání geura by peníze emitovala řecká vláda. V případě návratu k drachmě by vydávala peníze řecká centrální banka. Standardně by měla existovat nezávislost centrální banky a nezávislost emise peněz na vládě. Což by v případě geura byl určitě velký problém.“

Euro. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Stuart Miles

Žamberský se domnívá, že paralelní měna řeckou ekonomiku sama o sobě nenastartuje. „Možná by pomohla devalvace řecké měny, ať už to bude drachma, případně geuro. Ale musí být splněny i další podmínky.“

Případné zavedení paralelní měny považuje Žamberský za netransparentní řešení, které by vneslo další chaos do řecké situace. „Jsem přesvědčen, že by selhala a přispěla k tragédii Řecka.“

„Pokud bude zavedena, tak si myslím, že k ničemu dobrému nepřispěje a prohloubí problémy řecké ekonomiky,“ uvedl Pavel Žamberský z katedry světové ekonomiky Vysoké školy ekonomické v Praze.

Klaus představil v Chicagu osmibodový plán pro reformu Evropy

Číst článek

Milan Kopp, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme