Extrémní nezaměstnanost žene Španěly za prací až do Latinské Ameriky

Zuřící ekonomická krize a extrémní nezaměstnanost ve Španělsku žene obyvatele za prací za blízké i vzdálenější hranice. Podle posledních zpráv někteří Španělé odcházejí až do Latinské Ameriky, a to hlavně kvůli stejnému jazyku. Kdo ale hledá práci v Evropské unii, svou neochotu k osvojení dalšího jazyka musí překonat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská národní banka v Madridu | Zdroj: Reuters

Při volbě konkrétní země si Španělé příliš nevybírají. Jedou kamkoli, kde se jim naskytne pracovní příležitost. Ze zemí Latinské Ameriky je to hlavně Argentina, Chile, Peru a Brazílie, i když v ní se mluví portugalsky. V rámci Evropské unie se nejčastěji vydávají do Velké Británie.

Jejich dlouhodobým cílem je ale hlavně Německo, které má dost pracovních příležitostí a Španělé tam odcházejí téměř ve stejné míře, jako tomu bylo v 60. a 70. letech minulého století.

Španělsko dnes navštíví německá kancléřka Angela Merkelová, která se v Madridu sejde se španělským premiérem Marianem Rajoyem. Schůzka se bude točit hlavně okolo řešení dluhové krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti ve Španělsku hovořila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová

Očekává se, že se Rajoyovi podaří Merkelovou obměkčit v postoji k programu Evropské centrální banky ohledně nákupu státních dluhů, s nímž Německo zatím nesouhlasí.

Španělsko totiž potřebuje konečně dostat přislíbenou pomoc pro banky, aby se mu podařilo dostat z recese. Jeho dluh zatím jen narůstá, což není dlouhodobě udržitelné. Stát sice zvýšil DPH a zavádí reformy, i tak ale nezaměstnanost stále roste, naopak klesá spotřeba a konzum, takže země přešlapuje na místě. Pomoc zvenčí je nevyhnutelná.

Návštěva Merkelové by mohla pomoci i s dalšími pracovními příležitostmi pro Španěly ze strany Německa. To svůj pracovní trh už před několika měsíci nabídlo i španělským nezaměstnaným.

Roste zájem o výuku cizích jazyků

Očekává se, že nyní by mohla přijít ještě nějaká další konkrétnější nabídka. Už od rána navíc v Madridu probíhají i setkání německých a španělských podnikatelů.

Nutnost hledat práci i mimo rodnou zemi přispívá ve Španělsku k tomu, že národ známý svou nepříliš velkou ochotou k učení cizích jazyků se v tomto směru začíná měnit. Ačkoli v aktivní znalosti jazyků je stále na chvostu Evropy, do jazykových škol se hlásí řada lidí, kteří si zapisují nejrůznější kurzy.

Zájem je hlavně o němčinu, ale žádaná je též ruština, a dokonce čínština. Lidé vědí, že bez jazykového vybavení se jim jen těžko podaří z bezvýchodné situace dostat. Hledat práci mimo Španělsko je nyní často jediná možnost, kterou mají.

Ľubica Zlochová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme