Extrémní sucho postihlo 12 procent území Spojených států

Dvanáct procent amerického území zasáhlo rekordní sucho. Nejhorší situace je ve státě Texas, kde zemědělci přestali svá pole obhospodařovat úplně. Velké ztráty tak zřejmě utrpí úroda obilí, kukuřice a bavlny, což by mohlo zahýbat i s cenou těchto komodit na trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrna obilí | Foto: Corel GALLERY

Zastavení pěstování kukuřice a obilí se ve Spojených státech týká 8000 kilometrů čtverečních půdy. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Roha nicméně extrémní sucha s cenou těchto komodit zatím výrazně nezahýbala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu sucha na Středozápadě USA na světovou produkci zemědělských plodin mluvil ve Světě o druhé analytik společnosti Cyrrus Jan Roh

„Samotný fakt, že na Středozápadě Ameriky je v tuto chvíli sucho, je už do jisté míry na trhu započítán, ale ten pohyb na cenách zatím není výrazný. V ohrožení jsou hlavně ta pole, kde nebyl dostatek vláhy před suchy, když vyjmu ta pole, kde už zemědělci svou snahu úplně vzdali.“

„Pokud to vezmu za celou Ameriku, protože do cen komodit na trhu se určitě promítá to, jak je to ve výsledku na světě nebo alespoň u velkých exportérů, jakým Amerika určitě je, tak výzkum ukazuje, že například 70 % americké pšenice bylo v dobrém stavu v porovnání se 74 % před týdnem. Takže je tam pokles o 4 procentní body, nicméně z pohledu statistiky to zatím není velký zásah do celkové sklizně,“ vysvětlil Jan Roh ve Světě o druhé.

Kromě Texasu se sucho týká také dalších sedmi států, jako jsou Nové Mexiko, Louisiana nebo Oklahoma. V nich sucho zasáhlo až 85 % úrody. Jan Roh se přesto domnívá, že dopad na ceny potravin bude minimální.

„Pokud by to opravdu mělo mít nějaký markantní vliv na ceny potravin, abychom to poznali, tak by to muselo zasáhnout větší oblast nebo procento úrody na celém světě,“ poznamenal s tím, že navíc existuje naděje na obrat počasí v dalším týdnu. Nejen proto zůstává mírným optimistou, pokud jde o letošní světovou produkci zemědělských plodin.

„Pokud jsem se podíval na velké spotřebitele nebo exportéry, tak velkým spotřebitelem je Čína, která si velkou část produkce obstarává vlastními sklizněmi - tam je výhled počasí poměrně dobrý. Červenec překvapil pozitivně a do druhého pololetí se meteorologové dívají poměrně pozitivně.“

„Takže já bych v tuto chvíli, i přes všechny problémy na Středozápadě Ameriky, ještě zůstal optimistou, řekněme,“ uzavřel analytik společnosti Cyrrus Jan Roh ve Světě o druhé.


Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme