Facebook bude muset zveřejňovat informace o svém hospodaření

Sociální síť Facebook dosáhla za prvních 9 měsíců loňského roku čistého zisku 355 milionů dolarů, tedy v přepočtu 6 a půl miliardy korun. To je více, než se čekalo. Během loňského roku překročil počet uživatelů Facebooku půl miliardy. Internetový fenomén ale může mít brzy problémy. Bude muset zveřejňovat informace o svém hospodaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg je podle Time osobností roku 2010 | Foto: AFP

Provozovatel internetové sociální sítě Facebook vytváří zisky rychleji, než se čekalo, a má velký potenciál pro investory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Facebook.mp3

„Když máte více jak 500 akcionářů, pak musíte zveřejňovat informace o svém hospodaření. Facebook to bude muset zřejmě udělat do roku 2012, kdy zcela prokazatelně, alespoň podle toho, co jeho nový investor Golden Sachs rozeslal svým klientům, už hranici pětiset akcionářů přeskočí,“ říká Ondřej Malý z Hospodářských novin.

Podle některých odhadů by Facebook mohl, z hlediska příjmů z reklamy i času, který na něm lidé tráví, předstihnout giganty jako je Google nebo Yahoo.

„U času, který uživatelé na síti stráví, určitě, u tržeb rozhodně ne. Google bude mít v odhadu tržby za loňský rok kolem 28 miliard a z nich zisk 9 miliard dolarů. Facebook má v odhadu příjmy ani ne ve výši 2 miliard dolarů a zisk asi 500 milionů za loňský rok,“ dodává Malý.

Facebook je ziskový a jeho hodnota je v šesti stech milionech uživatelů, o kterých mohou majitelé zjistit, jaké odkazy dávají na stránky, co píšou, kdy tráví čas na síti, co tam dělají, na jaké odkazy klikají. To jsou cenná data pro cílenou inzerci.

Facebook byl založený v roce 2004 na koleji Harvardovy univerzity.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme