Facebook dostal třímiliardovou pokutu, poskytl zavádějící informace

Americká internetová společnost Facebook dostala od Evropské komise pokutu 110 milionů eur, tedy v přepočtu bezmála tři miliardy korun. Firma podle komise poskytla nesprávné a zavádějící informace k jejímu vyšetřování převzetí aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp. Rozhodnutí nemá vliv na schválení transakce z roku 2014.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Výše pokuty je podle názoru unijní exekutivy proporční, má ale také dostatečný odrazující účinek.

„Komise musí být schopna přijímat rozhodnutí o dopadech spojování firem na hospodářskou soutěž na základě úplné znalosti přesných faktů," zdůraznila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

WhatsApp není bezpečný, varují odborníci. K šifrovaným zprávám se může dostat někdo cizí

Číst článek

Facebook za převzetí aplikace WhatsApp v roce 2014 zaplatil zhruba 22 miliard dolarů, tedy asi 573 miliard korun. Společnost tehdy uvedla, že není schopna automaticky propojovat účty uživatelů Facebooku a WhatsAppu. Loni v srpnu ale WhatsApp aktualizoval své podmínky a uživatelům oznámil, že bude s mateřskou společností Facebook sdílet více jejich informací, včetně telefonních čísel.

Komise zjistila, že v rozporu s prohlášeními firmy z roku 2014 existovala už v té době technická možnost automatického propojování uživatelských účtů Facebooku i WhatsAppu a zaměstnanci Facebooku si toho byli vědomi.

Věc komise začala prověřovat v prosinci, pokutu mohla udělit až do výše jednoho procenta ročních tržeb. V tiskové zprávě unijní exekutiva uvedla, že Facebook porušení pravidel uznal a spolupracoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme