Facebook platí hackerům, kteří odhalí chybu v systému

Facebook zaplatil hackerům 40.000 dolarů za to, že se nabourali do jeho programu. Stalo se tak na základě nové politiky firmy. Ta počítá s tím, že tvůrce populární sociální sítě platí hackerům tisíce za to, že odhalí chyby a následně je nahlásí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Navíc jim Facebook nabízí i právní ochranu v případě, že při tom poruší zákony. Hackeři tak zažijí adrenalin při nabourávání vytvořených systémů a ještě dostanou zaplaceno. Firma má zase zajištěnu externí kontrolu svých programů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Světě o desáté šéfredaktor serveru MůjMac.cz Jiří Vítek

Podle šéfredaktora serveru MůjMac.cz Jiřího Vítka může nabídka odměny za odhalené chyby podstatně předejít tomu, že chyby budou zneužity.

„Hackeři mají na výběr, jestli si nechají zaplatit přímo od firmy, u které chybu našli, a nebo jestli tu chybu, její popis, prodají dejme tomu nějaké zločinecké organizaci, která ji pak zneužije pro krádež osobních dat nebo něco dalšího,“ uvedl Vítek ve Světě o desáté a doplnil:

„Spousta hackerů jsou prostě jenom nadšenci, lidé, kteří umí dobře programovat, perfektně se vyznají v počítačových systémech. Ale v zásadě jim nejde o poškození nějaké společnosti, spíš o to dokázat svoje schopnosti, ukázat, co umí, a následně třeba získat lukrativní zaměstnání.“

„Protože dalším krokem po vyplacení odměny za odhalení několika chyb může být přímo zaměstnání konkrétního hackera. Ostatně tento týden se objevila zpráva, že společnost Apple zaměstnala jednoho z hackerů, který stál za odemčením operačního systému telefonu iPhonu a iPadu,“ připomněl Jiří Vítek, podle něhož spolupráce s hackery funguje už nějaký čas.

„Má se za to, že i další společnosti, které takové informace nezneveřejňují, dejme tomu Microsoft, s hackery spolupracují tímto způsobem už několik let. Jde o to, že tohle je poměrně citlivá záležitost, a firmy se nejspíš donedávna bály takové informace zveřejňovat z obav z poškození pověsti,“ upozornil Vítek na Rádiu Česko.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme