Faktury se mají platit do 30 dnů. Hlásá nová směrnice EU

Faktury by se měly v zemích Evropské unie hradit do třiceti dnů. Lhůtu stanoví nová směrnice, kterou schválili europoslanci na zasedání ve Štrasburku. Už dříve s ní souhlasily i členské státy. Za porušení pravidel splatnosti má hrozit sankční úrok ve výši minimálně osm procent. Z obecné maximální lhůty jsou ovšem i výjimky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie  | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Třicet dnů bude mezní lhůta k proplacení faktur pro všechny. Podnikatelé si ji ale mohou prodloužit až na šedesát dnů, když to nebude ‚hrubě nespravedlivé‘ pro věřitele. Veřejné instituce se mohou také o třicet dnů s platbou zpozdit, pokud to bude ‚objektivně odůvodněné‘.

Členské země mohou navíc stanovit dvojnásobně delší lhůtu pro veřejná zdravotnická zařízení. Bič v podobě třicetidenní lhůty bude platit i pro evropské instituce, které se také někdy dostávají do prodlení s vyplácením peněz z unijních fondů. Na začlenění směrnice do národních zákonů mají členské země dva roky od jejího zveřejnění v Úředním věstníku Unie. To se stane co nevidět.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme