Falkon zaplatil za část ruského dluhu

Společnost Falkon dnes zaplatila za odkoupení části české pohledávky za Ruskem. Finance složila na zvláštní účet u pražské pobočky Deutsche Bank. Mluvčí ministerstva financí Jana Vargová ale odmítla uvést kolik Falkon uhradil. Státní rozpočet na příští rok počítá právě z úhrady ruského dluhu s 20 miliardami korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

"Dnes byla provedena úhrada peměžních prostředků za deblokaci ruského dluhu firmou Falcon na zvláštní účet pražské pobočky Deutsche Bank a tím byla zároveň spuštěna celá transakce, která by měla být finalizována počátkem ledna příštího roku," uvedla Vargová. Teprve poté se složené prostředky stanou příjmem státního rozpočtu s tím, že s nimi bude nakládáno tak, aby neovlivnily kurz české měny, dodala mluvčí. Falkon totiž zřejmě zaplatil v dolarech.

Ruský dluh vůči ČR dosahuje 3,6 miliardy dolarů a uzavřené dohody s ruskou vládou a Falkonem řeší jeho dvě třetiny. Falkon měl pohledávku za Ruskem od ČR odkoupit řádově za 20 miliard korun, tedy zhruba za 20 procent účetní hodnoty. Důvěryhodnost firmy Falkon byla v českém i ruském tisku již několikrát zpochybněna.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme