AstraZeneca koupila americkou farmaceutickou firmu Alexion za téměř 850 miliard korun

Britská farmaceutická firma AstraZeneca kupuje za 39 miliard USD (téměř 849 miliard Kč) amerického výrobce léků Alexion Pharmaceuticals. Akvizicí chce posílit svoji pozici v oblasti imunologie a vzácných onemocnění, uvedla agentura Reuters.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská firma AstraZeneca

Britská firma AstraZeneca | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

AstraZeneca patří mezi firmy, které vyvíjejí vakcínu proti covidu-19. Akvizice se uskuteční částečně v hotovosti a částečně v akciích. Dohodu již schválily správní rady obou firem, hlasovat o ní budou ještě akcionáři a povolit ji musí regulační úřady. Spojení by mohlo být dokončeno ve třetím čtvrtletí 2021.

USA posvětily mimořádné použití vakcíny od společnosti Pfizer. Distribuce začne příští týden

Číst článek

Akciím společnosti Alexion se v posledních letech příliš nedařilo a jejich výkonnost naznačovala, že by se firma mohla stát cílem převzetí. Investiční fond Elliott Management, který poprvé investoval do Alexionu v roce 2017, již několik měsíců na firmu tlačil, aby si našla kupce.

Rozšíření nabídky léků

AstraZeneca chce převzetím Alexionu rozšířit nabídku svých léků, která je v poslední době zaměřena hlavně na léky na rakovinu. Dostane se také do jedné z nejdynamičtějších oblastí farmaceutického průmyslu, kterým je trh s léky na vzácná onemocnění. Alexion je jedním z předních prodejců léků na vzácná onemocnění. Jeho nejprodávanější produkt Soliris léčí vzácné onemocnění krvetvorby, které se jmenuje paroxysmální noční hemoglobinurie.

Léky na vzácná onemocnění jsou pro výrobce atraktivní, protože nepotřebují velkou prodejní sílu a mohou si za ně účtovat vysoké částky, které jsou zdravotní pojišťovny obvykle ochotné platit, protože mají jen několik málo pacientů vyžadujících tuto léčbu, uvedl list The Wall Street Journal. Na tento trh v posledních letech vstoupily i jiné firmy. V roce 2018 se Takeda Pharmaceutical dohodla na koupi firmy Shire za 62 miliard USD a v roce 2017 Johnson & Johnson oznámil koupi firmy Actelion za 30 miliard USD.

AstraZeneca vyvinula společně s Oxfordskou univerzitou vakcínu proti covidu-19, kterou hodnotí britské a kanadské regulační orgány. Konkurenční vakcína firem Pfizer a BioNTech již získala povolení pro nouzové použití v USA. Slibné výsledky má také vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme