Finanční analytický úřad zmrazil ruský majetek v hodnotě do 10 miliard korun, odhaduje ředitel

Finanční analytický úřad (FAÚ) od začátku války na Ukrajině zmrazil ruský majetek v hodnotě do deseti miliard korun. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to odhadl ředitel úřadu Jiří Hylmar. Kromě peněz na bankovních účtech jde také o nemovitosti lidí z evropského sankčního seznamu či jejich podíly ve firmách. FAÚ podle něj dosud v souvislosti se zmrazovaním majetku Rusů nečelí žádné žalobě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský rubl (ilustrační foto)

Podle Hylmarova hrubého odhadu byl dosud v Česku zmrazen ruský majetek do deseti miliard korun (ilustrační foto) | Foto: Ilya Naymushin | Zdroj: Reuters

Zmrazováním ruského majetku, na který se vztahují mezinárodní sankce, se zabývá polovina z třiceti pracovníků FAÚ. „Systém je nastaven tak, že třeba každá banka projíždí každých 24 hodin portfolio svých klientů, zda nejsou na sankčním seznamu. Podobně to dělá katastrální úřad, dělá to i depozitář cenných papírů,“ popsal šéf FAÚ.

Majetkové rejstříky podle něj dělají pravidelně monitoring, a pokud zjistí, že nějaký majetek patřící sankcionovanému, mají dle zákona povinnost nahlásit to FAÚ, který pak majetek zmrazí.

Evropská unie schválila peníze pro Ukrajinu a řešila nové sankce. Týkají se dovozu zlata i dalších produktů

Číst článek

Podle Hylmarova hrubého odhadu byl dosud v Česku zmrazen ruský majetek do deseti miliard korun. „Jsou v tom nemovitosti, jsou v tom podíly v obchodních firmách, finanční prostředky na bankovních účtech,“ řekl Hylmar serveru.

Ředitel FAÚ vyloučil, že by v českých bankách byl nezmrazený majetek, který by patřil přímému majiteli účtu ze sankčního seznamu. Problém podle něj není ani se zmrazováním majetku manželek a manželů lidí sankcionovaných, pokud je u nich zřejmé propojení. „Problém je dohledat skryté vlastnictví přes vícero kolen. Přes firmy mimo Českou republiku,“ řekl Hylmar Seznam Zprávám.

Moskva se učí od Teheránu, jak obcházet sankce. Odlišné země, sdílí ale nepřítele, varuje expertka

Číst článek

Jako obecný příklad uvedl českou firmu vlastněnou několika zahraničními offshorovými společnostmi. Získat v takovém případě informace o skutečném vlastníkovi je podle Hylmara často až neřešitelný problém.

Kvůli zmrazování ruského majetku v Česku FAÚ dosud nečelí žádné žalobě. U některých případů, kdy je majetek zmrazen formou předběžného opatření, ale stále neskončilo správní řízení. „A já nemohu předvídat, jak toto správní řízení skončí,“ podotkl Hylmar.

Rusko napadlo Ukrajinu koncem letošního února. Evropská unie od té doby schválila šest balíků sankcí vůči Rusku. Na unijním sankčním seznamu je přes tisíc ruských činitelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme