FED: Americká ekonomika si na plné oživení bude muset počkat

Úrokové sazby americké centrální banky zůstanou těsně nad nulou. A nezmění se to pravděpodobně do konce roku 2014. Oznámil to šéf amerického Fedu Ben Bernanke. Důvodem je jenom velmi malý hospodářský růst, který letos ve Spojených státech nemá přesáhnout 2,7 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke | Zdroj: Reuters

„Míra nezaměstnanosti bude klesat jenom postupně, vzhledem k velmi skromnému ekonomickému růstu,“ předpovídá šéf americké centrální banky.

Letos podle něj zřejmě neklesne pod 8,2 procenta, i když to je mírně optimističtější předpoklad než listopadový odhad.

Americký Fed vůbec poprvé bral při rozhodování o stanovení základní úrokové sazby v úvahu také vývoj inflace, která by se měla pohybovat někde kolem dvou procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom společnosti Patria Tomáš Vlk ve vysílání Rádia Česko

Dolar po Bernankeho slovech propadl vůči euru na měsíční minimum. Naopak zlato zareagovalo posílením na šestitýdenní maximum. Obchodovalo se za 1713 dolarů za trojsku unci.

Podle ekonoma společnosti Patria Tomáše Vlka souvisí růst ceny zlata právě se slabostí americké měny. „Mělo by jít o krátkodobý výkyv a pokud se na devizovém trhu tento směr neudrží, tak by ani zlato nemělo dál stoupat,“ míní Vlk.

Bernanke včera naznačil, že by Fed mohl americké ekonomice poskytnout další stimul. Podle Tomáše Vlka to ale není příliš pravděpodobné.

„Myslím, že Fed může zůstat u současné politiky, tedy nechat sazby téměř na nule až do roku 2014. Pokud by došlo k dalšímu stimulu, čekal bych to jako reakci na případné výrazné zhoršení v eurozóně s tím, že by se Fed obával negativního dopadu na ekonomiku USA,“ řekl ekonom společnosti Patria.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme