FED čelí kritice kvůli půjčce libyjské bance

Více než 26 miliard dolarů investovala americká centrální banka do společnosti Arab banking corporation. Jejím majoritním vlastníkem je přitom libyjská centrální banka. FED kvůli tomu čelí kritice, že půjčuje ochotněji bankám v cizině, než v USA. V tomto případě navíc bance v nedemokratické zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolarové bankovky | Foto: Photos8.com (Free Stock Photos)

Ostře vystoupil například Senátor Bernard Sanders z Vermontu. FEDU kvůli tomu napsal otevřený dopis, ve kterém argumentoval tím, že k úvěrům se špatně dostávají malé a střední americké firmy, zato zahraniční banka dostala úvěr bez problémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O investicích FEDu v arabském světě mluvil na Rádiu Česko hlavní analytik společnosti Patria David Marek

Podle hlavního analytika společnosti Patria Davida Marka byla půjčka součástí měnové politiky FEDu, která měla stabilizovat finanční trhy po pádu banky Lehman Brothers. Stabilizační úvěry FED poskytl celé řadě bank, podnikajících na území USA.

„Arab banking corporation je mezinárodní banka, které nepodniká jen v Libyi, ale má pobočky i jinde. Zakázány jí byly jakékoli finanční operace s libyjskou vládou, takže ekonomický smysl sankcí vůči Libyi byl naplněn,“ vysvětlil Marek. Podle něj jde tedy spíše jen o sbírání politických bodů.

„FED dobře ví, komu peníze půjčuje. Nedělá to na základě politických hledisek. Své operace provádí jasně a transparentně. Spíše tedy jde o zviditelňování některých amerických senátorů a hledání politických bodů,“ myslí si hlavní analytik společnosti Patria.

Igor Maňour, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme