Ferdinand Porsche by slavil 140. narozeniny, prodej vozů jeho značky stále roste

Zakladatel slavné automobilky a konstruktér Ferdinand Porsche by dnes oslavil 140 let. Rodák z českých Vratislavic nad Nisou je autorem například legendárního automobilu Volkswagen Brouk, který je nejdéle vyráběný vůz s největším počtem vyrobených kusů beze změny designu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice vozů Porsche ve výrobním závodě v Lipsku | Foto: Klára Stejskalová

Ferdinand Porsche také za 2. světové války spolupracoval s nacisty a vyvíjel pro ně tanky a obrněnou techniku. Dnes si lidé značku Porsche spojují hlavně s luxusními vozy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o vozy luxusních značek roste, zjistila Zuzana Petráňová

Podle aktuálních statistik Svazu dovozců automobilů prodej jejích vozů v Česku roste. Od ledna do července si lidé koupili 213 automobilů této značky, což je téměř o polovinu více než loni.

Celkem německá automobilka v Česku od roku 1992 prodala více než 2000 sportovních a luxusních vozů a letos oficiální dovozce očekává další růst. Obecně trh s luxusními automobily roste nejen v Česku, ale i v zahraničí, a to bez ohledu na finančí krizi.

„Je to možná dáno i tím, že se nejluxusnější vozy berou i jako dobrá investice,“ říká šéfredaktor serveru Autoweek.cz Vladimír Rybecký.

Ferdinand Porsche | Foto: bundesarchiv.de Creative Commons (CC BY 3.0)

„Protože na rozdíl od normální produkce u mnoha z těchto modelů cena moc neklesá a udržuje si hodnotu po mnoha let.“

Pro zajímavost, jeden majitel z Česka si letos pořídil nejdražší sériově dělaný model automobilky, hybridní supersportovní model Porsche 918 z limitované edice, jehož cena začíná na téměř 22 milionech korun.

Do Česka míří i Rolls-Royce

Nově bude mít v Česku své oficiální zastoupení další světově známá automobilka, která vyrábí luxusní vozy. Jedná se o britskou značku Rolls-Royce, která je považována za symbol automobilového luxusu.

Tento krok automobilky je reakcí právě na zmíněnou zvyšující se poptávku. Zatím to vypadá, že autosalon bude v Praze v Pařížské ulici a prodávat by měl začít v příštím roce.

Rolls-Royce | Foto: Lída Křesťanová

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme