Fiat Chrysler a PSA Group jednají o fúzi. Pokud se spojí, bude automobilka čtvrtá největší na světě

Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles a francouzská automobilka PSA Group jednají o fúzi. Dřívější informaci listu Financial Times ve středu potvrdily obě firmy. Jejich sloučením by podle agentury Reuters vznikl jeden z největších světových výrobců aut s tržní hodnotou téměř 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Dohromady za loňský rok prodaly 8,7 milionu vozů, což by z nich dělalo čtvrtou největší automobilku světa.

Milán/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská automobilka Fiat | Zdroj: Reuters

Pokud Fiat Chrysler a PSA, která vlastní mimo jiné značky Peugeot, Citroën či Opel, překonají politické i finanční překážky a spojí se, nový podnik stále bude čelit zásadním výzvám. Globálním výrobcům automobilů hrozí zpomalení celosvětové poptávky, které se časově shoduje se zásadními technologickými změnami, připomněla agentura Reuters.

Automobilka Fiat Chrysler odstoupila od fúze s Renaultem. Vadí jí politické podmínky ve Francii

Číst článek

Díky spojení by obě automobilky mohly sdílet motory a automobilovou architekturu, což by snížilo jejich kapitálové výdaje a uvolnilo hotovost na investice do elektrických vozů a technologií na snížení emisí požadovaných v Evropě, Číně a na dalších globálních trzích.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) je pod rostoucím tlakem na investice do technologie čistých aut. Na počátku tohoto měsíce společnost přiznala, že čelí pokutě 74 milionů dolarů kvůli nesplnění standardů spotřeby pohonných hmot v USA.

Automobilka se také dohodla s americkým výrobcem elektrických aut Tesla, že začlení do své flotily jeho vozy, aby splňovala emisní standardy v Evropské unii.

Fiat Chrysler zařadí do své flotily vozy Tesly. Chce se vyhnout pokutě za překročení emisních limitů

Číst článek

Generální ředitel PSA Carlos Tavares velkými automobilkám s působností po celém světě předpověděl „deset let chaosu“ – regulační orgány po výrobcích vozů žádají kvůli dopadu emisí na klimatické změny přechod na elektrické vozy.

Tavares se snaží o expanzi PSA. V roce 2017 koupil od General Motors německou značku Opel za 2,6 miliardy dolarů. FCA již spolupracuje s PSA u komerčních vozů.

Investoři už několik let spekulovali, že Fiat Chrysler hledá partnera. Dlouholetý šéf FCA Sergio Marchionne, který zemřel loni v létě, volal celé roky kvůli nástupu nových technologií a nasycenosti svých trhů s osobními automobily po konsolidaci automobilového průmyslu.

V roce 2015 FCA nevyšel pokus o spojení s americkým konkurentem General Motors. Fiat Chrysler jednal tento rok o fúzi s francouzskou automobilkou Renault, ale z dohody sešlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme