Filmový producent Ridley Scott točí na Barrandově. Oslovily ho obnovené pobídky

Nejenom Karlovy Vary jsou ode dneška plné filmových tvůrců. Dost jich je i na barrandovském kopci v tamních filmových ateliérech. Tým vlivného i bohatého režiséra Ridleyho Scotta tam zabral studio číslo 5 a natáčí film Dítě číslo 44. Do Česka tvůrce trháků Vetřelec či Království nebeské přilákalo nejenom vhodné prostředí k natáčení a zkušenost filmových řemeslníků, ale také znovu obnovené pobídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér a producent Ridley Scott | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Gage Skidmore

Stát vrátí filmovému štábu 20 procent toho, co na českém území při natáčení prokazatelně utratí. A každý velká hollywoodská produkce se zastaví i v ateliérech na Barrandově.

Do studia číslo 5 vede reportérku marketingový manažer Jan Hlubek spolu se šéfem barrandovských studií Petrem Tichým:

„Jediné, co mohu prozradit, je to, že se dá říci, že je to politické krimi drama. Z padesátých let. Takže se dá očekávat, že se tady bude dělat nějaké zázemí kancelářského typu něco, co se bude ve filmu odehrávat jako by spíše vnitřní záležitost, interní kulisa,“ odpověděl Tichý na otázku, co tam produkce Ridleyho Scotta vlastně postaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do barrandovských ateliérů zavedla ve své reportáži posluchače Michale Vetešková

Ridley Scott je zatím jeden z mála světových producentů, který do Prahy a jejího blízkého okolí přijel natáčet. I když v Česku už pobídky existují třetím rokem, špičkám ve svém oboru se tady moc nechce.

Podle Petra Tichého jsou naše pobídky ještě stále málo lákavé. V letošním roce bylo pro filmové pobídky určeno půl miliardy korun, loni 340 milionů, podle šéfa barrandovských ateliérů Petra Tichého je to ale málo. V ideálním případě by rád mluvil o dvou miliardách.

„Každý producent už dneska přemýšlí, kam jet natáčet a na kolik peněz ho to přijde. Už to není ani o tom, že bychom se museli více prodávat, že umíme něco, co neumí někde jinde. O tom se to ví, na celém světě nás berou za naprosté profesionály a já pořád říkám, že patříme do první desítky.“

„Nicméně všichni producenti ví, že také mnoho zemí se snaží nalákat filmaře a tento průmysl k sobě. Má obrovský vliv i na turistický ruch a ostatní průmysl,“ zdůraznil Tichý.

Filmová kamera | Foto: Comstock Images

A producent Radomír Dočekal ze společnosti Milk and Honye Pictures myšlenku filmového kolegy Petra Tichého nevyvrací.

„Velká filmová studia se sem ještě nevrátila, ještě jim právníci a jejich manažeři nedoporučili využít ten systém v České republice, protože je nestabilní.“

Producent Dočekal se teď připravuje na americko-indický projekt akčního filmu Band - Bang. Natáčení v Praze, na Slapech a v Českém Krumlově zahájí 8. července a očekává, že do Česka dorazí deset tisíc fanoušků megahvězd, které ve filmu vystoupí.

Indické filmaře do Česka přitáhly pobídky až ve druhém plánu, důležitější pro ně byla místa, na kterých mohou točit, a lidé, kteří jim u toho budou pomáhat.

Nové filmové ateliéry na Barrandově | Foto: Tomáš Vodňanský

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme