Jak mohou živnostníci zmírnit dopady koronavirové krize? Odpovídal šéf Podnikatelských odborů

Úterní finanční poradna Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz je určena živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným. Už půl milionu z nich si zažádalo o pomoc a finanční správa zatím vyplatila okolo 11 miliard korun. Jak správně požádat o pomoc, na co mají OSVČ dále nárok? Jak si ulevit na daních? Na dotazy čtenářů odpovídal Radomil Bábek, šéf Podnikatelských odborů.

Finanční poradna Praha (Aktualizováno: 12:05 5. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikání (ilustrační foto).

Dostali jste se v souvislosti s koronavirovou krizí při podnikání do úzkých a chcete poradit? Ptejte se. Ilustrační foto | Foto: rawpixel | Zdroj: pixabay.com | CC0 1.0

Další díly finanční poradny:
6. dubna 2020: Máme exekuce a dluhy, jak mám postupovat v době bez příjmů?
7. dubna 2020: Jak mohou drobní podnikatelé získat pomoc od státu?
8. dubna 2020: Jak si můžete přivydělat, pokud vaše firma přerušila výrobu?
9. dubna 2020: Na jakou pomoc mají nárok rodiče samoživitelé?
10. dubna 2020: Co potřebují senioři, kteří jsou nejohroženější skupinou?
14. dubna 2020: Nouzový stav zasáhl i studenty. Kde si můžou přivydělat?
15. dubna 2020: Jak zaplatit nájem v době nouzového stavu? Jak ho vybírat?
16. dubna 2020: Mají divadla či galerie nárok na pomoc v nouzovém stavu?
17.dubna 2020: Jak pomoci sociálně slabším lidem v hmotné nouzi?
4. května 2020: Na co mají v součanosti nárok samoživitelé?

Země plná živnostníků

Česko patří mezi země s největším počtem drobných živnostníků na počet obyvatel v Evropě. Právě proto zasáhla koronavirová krize možná vůbec nejtvrději tyto drobné podnikatele. Zaregistrovaných jsou jich v Česku přes dva miliony, jako hlavní zdroj obživy má ale živnost zhruba polovina z nich. Většinou se tak živí řemeslníci, kadeřnice nebo i ti, kteří pracují ve službách.

Od března osoby samostatně výdělečně činné nemusí posílat po dobu šesti měsíců zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Přihlásit se mohou i o zvýhodněnou půjčku z programů Covid 1, 2 a nově také 3.

Aby hromadně nepřerušovali svá podnikání a nehlásili se na Úřadech práce, podpořil je stát programem pětadvacítka. Živnostníci tak mohli za měsíc březen a duben žádat o podporu až 25 tisíc korun, tedy o pět set korun za každý den ušlého zisku.

Se stejným plánem pak přišla vláda i pro nadcházející květnové dny. Mnozí živnostníci si ale stěžují, že nejde o příspěvek na podnikání, ale o ekvivalent dávky v nezaměstnanosti.

Tereza Beránková, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme