Finanční trhy pokračují v propadu z minulého týdne

Globální akciové indexy na počátku týdne oslabují: Čína i Japonsko po ránu ztrácely bezmála procento. Trhy tak pokračují v propadu z minulého týdne, který byl například ve Spojených státech nejvýraznější od března loňského roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza | Foto: Milan Kopp

Nejistotu s tím spojenou potvrzuje i index volatility, který se jen během pátku zvýšil o celých 20 bodů. Od středy do pátku pak tento ukazatel nervozity investorů narostl nejvíce za poslední tři roky.

Jednou z příčin nervozity byly pochybnosti o znovuzvolení Bena Bernankeho do čela americké centrální banky. To je nyní - podle stanice CNBC i zdroje z Bílého domu - takřka jisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik David Marek ve Světě o osmé Rádia Česko

Podle analytika společnosti Patria Davida Marka to přispěje k uklidnění situace. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko.

"Asi nikdo si nedokáže představit, že by Bernanke byl nahrazen a že by pokračoval v měnové politice někdo jiný. Svědčí o tom také to, že se v kuloárech prakticky nemluví o žádných jiných jménech, která by mohla Bernankeho nahradit."

Dalším zdrojem pochybností bylo plánované zpřísnění bankovní regulace, které ohlásil americký prezident Obama. Podle Marka to byl faktor zásadní velikosti za několik posledních měsíců, který může ovlivňovat obchodování ještě tento týden.

"V tomto týdnu ovlivňovat finanční trhy ještě může, protože teď se bude jistě ostře sledovat, jak se na svém zasedání vyjádří k této otázce také Fed, a budou se také upírat oči na Evropu, zda se v Evropě nechystá něco podobného," myslí si David Marek.

Hlavní americké akciové indexy minulý týden oslabily o 3,6 % v případě Nasdaqu až 4,1 % v případě Dow Jones. David Marek se nicméně domnívá, že šok z oznámené plánované regulace byl už do značné míry vstřebán.

"Takže teď, pokud se neobjeví v tomto smyslu nová informace, mohlo by spíše dojít ke chladné korekci. Pokud zintenzivní diskuse o finanční regulaci, je tady spíše riziko dalších poklesů."

Marek dodal, že další zásadní informací tohoto týdne bude ve Spojených státech v pátek údaj o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí. Jeho odhad se podle Marka za poslední dva týdny výrazně zvýšil, aktuálně se očekává jeho zvýšení o 4,6 procenta.

Marika Táborská, Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme