Finanční úřady čekají, že firmy podají daňová přiznání přes datovou schránku

Zatím jen necelá sedmina poplatníků odevzdala letošní daňová přiznání pro daň z příjmů. Ostatní na to mají čas do 1. dubna. Pokud využijí služeb daňového poradce, pak až do 1. července. Daňoví správci přitom sázejí na to, že letos stoupne počet poplatníků, kteří frontu na finančním úřadě vymění za komfortnější elektronickou cestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňové přiznání | Foto: Tomáš Adamec

Vedle stále nejužívanějšího způsobu osobního odevzdání formuláře na podatelně finančního úřadu je možné přiznání poslat poštou anebo se rozhodnout pro jednu z datových forem. V takovém případě můžeme vyplnit formulář na webovém portálu ministerstva financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech, jak podat daňové přiznání, mluvil na Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Formulář má tu výhodu, že systém zkontroluje jeho správnost, že jsme se nikde nepřepsali nebo nepřepočítali. Pokud máme elektronický certifikát, pak vyplněný tiskopis můžeme přímo odeslat na finanční úřad elektronicky, anebo se dá použít datová schránka, k ní žádný kvalifikovaný certifikát už nepotřebujeme.

Náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček věří, že poslední popsaný způsob přiznávání se k daním bude využívaný čím dál častěji:

„Souvisí to hodně s tím, kolik subjektů má zřízenu datovou schránku. Ze zákona platí, že všechny právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku datovou schránku mají a tudíž by tam neměl být problém, aby takové daňové přiznání finančnímu úřadu zaslali prostřednictvím datové schránky. U ostatních fyzických osob, živnostníků, to záleží na nich, jestli si datovou schránku zřídili.“

Martin Drtina, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme