Financování prostřednictvím factoringu se zvýšilo o třetinu

Obrat prostřednictvím factoringu stoupl v prvním čtvrtletí letošního roku o 32 procent. Factoring je způsob krátkodobého financování firem, dochází při něm k odkupu pohledávek z dodávek zboží nebo služeb de facto na úvěr, před dobou splatnosti. Děje se to obvykle v případech, kdy se odběratel a dodavatel znají, bonita klienta je prověřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Magdaléna Trusinová

Ředitel divize ČSOB Factoring Tomáš Morávek se domnívá, že za prudkým nárůstem tohoto způsobu financování je především skutečnost, že česká ekonomika začíná pomalu růst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel divize ČSOB Factoring Tomáš Morávek na Rádiu Česko

„Factoring, jako alternativní způsob financování, je o něco rychlejší. Bankéři jsou přece jen konzervativnější a na růst ekonomiky budou reagovat s mírným zpožděním,“ vysvětluje Morávek.

Na statistice se podílí také exportní factoring, který řeší financování pohledávek ze zahraničí.

„V poslední době jsme zaznamenali výrazný nárůst už tak významného objemu. V roce 2009 se podíl exportního faktoringu pohyboval okolo 18 procent. Teď už překročil 25 procent. Jde spíš o projev obecně zvýšeného zájmu o financování,“ soudí Morávek.

Oproti bankovním úvěrům faktoringové firmy účtují svým klientům takzvaný faktoringový poplatek, který zohledňuje skutečnost, že s pohledávkami aktivně pracují.

„Vystupují vůči odběratelům svého klienta jako jeho nový věřitel, starají se o správu pohledávek, o upomínání a podobně. Je to podobný rozdíl, jako když si necháte ručně umýt auto včetně interiéru, navoskovat karosérii a když projedete u pumpy mycí linkou,“ popsal ředitel divize ČSOB Factoring Tomáš Morávek.

Igor Maňour, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme