Fingované nehody, ukradená auta, vloupání. Pojišťovny loni odhalily na 5700 podvodů

Proplatit škodu z nehody, která se vlastně nikdy nestala. To je klasický pojistný podvod, se kterým se setkávají tuzemské pojišťovny. Ty řeší ročně tisíce různých událostí týkající se pojištění vozidel. Třeba jen za loňský rok jich podle České asociace pojišťoven bylo víc než 5700.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia | CC0 Public domain (5008269)

Podle šéfa detektivů jedné velké pojišťovny Petra Kafky všechny jejich pojistné události nejdřív prověří počítač. „Existuje software, který data analyzuje a dává nám, laicky řečeno, typy, na které pojistné události se zaměřit, a ty se potom detailně prošetřují v úrovni specializovaného týmu detektivů," řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké praktiky používají podvodníci na pojišťovny? Poslechněte si v reportáži Luďka Hubáčka.

Podezřelé znaky pak detailně prověří detektivové. Ti se podle Kafky často setkávají s nehodami, které se vůbec nestaly. „Nejvíc jsou to fingované dopravní nehody, klienty zvyšovaný rozsah poškození u nehody, která se skutečně stala, potom jsou to nahlášená fingovaná odcizení motorových vozidel a vloupání do motorových vozidel," popisuje Kafka.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí až 10 let vězení. Přesto některé pojišťovny předávají policii pouze případy organizovaných podvodů. Ty méně závažné s klienty řeší sami.

Vyhazování nedopalků z aut je největším problémem českých kuřáků. Policie je na ně krátká

Číst článek

„Pokud skutečně hovoříme o lidech, kteří byli do této doby bezúhonní a na tu pojišťovnu to, jak se říká, jednou prostě zkusili, tak tam stačí skutečně důrazně upozornit na to, čeho se dopustili. Pojistné plnění samozřejmě není vyplaceno a z našich zkušeností vyplývá, že ti lidé se do podobných aktivit už nikdy nepustí," vysvětluje mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni se určitě podvádět nevyplatí. „Většinou je to velmi jednoduché, protože už když jenom prozkoumáme místo, kde by se to mělo stát a poškození vozu, změříme třeba výšku nárazníku a výšku odřeniny, tak velmi rychle odhalíme, že nehoda se nestala tak, je ji klient nahlásil," tvrdí mluvčí.

Nejvíc pojistných podvodů u vozidel evidují pojišťovny z povinného ručení. Počet případů, které musí detektivové ročně prověřit, stoupnul za posledních sedm let ze tří tisíc na téměř jednou tolik.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme