Finové nechtějí zodpovídat za dluhy jiných zemí, raději prý odejdou z eurozóny

Finsko raději opustí eurozónu, než aby platilo cizí dluhy, řekla novinářům finská ministryně financí Jutta Urpilainenová. Kolektivní odpovědnost za dluhy jiných zemí, jejich hospodářství a rizika podle ní nejsou ničím, na co by se Finsko mělo připravit. Neznamená to prý ale, že by už země podnikala konkrétní kroky k odchodu z eurozóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucnost eura je nejistá | Foto: ČTK/AP, Michael Probst

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso také prohlásil, že Evropa trpí dluhovou krizí i kvůli přístupu některých politiků.

„Někteří političtí lídři jsou slabí. Nemají odvahu občanům vysvětlit, proč má jejich země problémy. Místo aby uznali nutnost změn, někteří pořád jen hledají výmluvy,“ uvedl.

Politici podle něj nemají odvahu přijmout nezbytná opatření. Za řešení krize Barroso označil přijetí reforem a úsporných opatření. Řada zemí si podle něj v minulosti žila nad poměry a to se musí změnit.

Barroso nechtěl být konkrétní. Řada evropských zemí si ale stěžuje na řecké politiky, kteří váhají s plněním úsporných opatření.

Navíc agentury informují, že Řecko nedostane další část slíbené finanční pomoci, pokud ministři financí eurozóny nepotvrdí, že Atény plní dohodnuté podmínky spojené s poskytnutím úvěru.

Bývalá řecká vláda před nedávnými parlamentními volbami naznačila, že země by mohla být do konce července bez hotovostních rezerv.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme