Firma Micron investuje 40 miliard dolarů do výroby čipů v USA. Vláda plánuje krok hojně dotovat

Americká společnost Micron Technology v úterý oznámila, že investuje do roku 2030 ve Spojených státech 40 miliard USD (959 miliard Kč) do výstavby závodů na výrobu polovodičů. Využije k tomu vládní dotace a úvěry.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čipy

čipová matrice | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Micron očekává, že začne vyrábět čipy po roce 2025 a vytvoří až 40 000 pracovních míst. Investice má být podle prohlášení společnosti největší do výroby pamětí v USA a má posílit národní bezpečnost a odolnost dodavatelského řetězce.

USA dají 280 miliard dolarů na výrobu čipů. Umožní vést svět a zvítězit v ekonomické soutěži, řekl Biden

Číst článek

Výdaje jsou součástí dříve oznámeného globálního investičního cíle představeného v loňském roce, podle kterého chce firma celosvětově investovat 150 miliard USD. V současnosti firma vyrábí v Japonsku, Singapuru a na Tchaj-wanu.

Micron minulý měsíc uvedl, že snižuje výdaje na závody a zařízení, aby zpomalil nárůst výroby v továrnách kvůli obavám z přebytku na trhu. Výrobci elektroniky, kteří nakupují čipy od Micronu, omezují objednávky, aby snížili své vlastní zásoby. Konkurenty Micronu jsou jihokorejské firmy Samsung Electronics a SK Hynix a japonská Kioxia Holdings.

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon nazývaný o čipech a vědě. Ten uvolňuje přes 52 miliard USD (1247 miliard Kč) ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl a další desítky miliard na výzkum a vývoj. Celkově se mluví o zhruba 280 miliardách USD, tyto prostředky ale zatím nejsou definitivně schválené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme