Firmy kontrolují zaměstnance při používání internetu

Společnost Ernst&Young, časopis DSM - Data security management a Národní bezpečnostní úřad provedly loni průzkum, který se zabýval bezpečností podnikových informačních systémů. Mimo jiné z něj vyplynulo, že tři čtvrtiny firem monitorují své zaměstnance při používání internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vše se dá snadno ovládat přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Průzkum, který se zaměřil na střední a velké společnosti nad 100 zaměstnanců, se také zabýval dopadem hospodářské krize na informační bezpečnost. Vyplynulo z něj, že 69 procent respondentů ho hodnotilo jako nevýznamný, případně pozitivní.

"Hlavním faktorem za tím je, že vlivem ekonomického zpomalení došlo ke zpomalení investic do informačních technologii a jejich rozvoje. A lidé, kteří se zabývají informační bezpečností, mají možnost konsolidace v této oblasti a více se této oblasti věnovat. Proto to hodnotí pozitivně," řekl na Rádiu Česko Jan Fanta, partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik společnosti Ernst & Young.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu společnosti Ernst and Young přiblížil na Rádiu Česko Jan Fanta, partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik společnosti.

Z průzkumu podle něj také vyplývá, že 77 procent firem monitoruje své zaměstnance při používání internetu. "A většina firem nějakým způsobem i omezuje například stránky, na které mohou zaměstnanci V rámci firemní sítě přistupovat," dodal.

Největší nedostatky na straně zaměstnanců je podle Fanty práce s informacemi způsobem, který zvyšuje bezpečnostní rizika. "Například zaměstnanci si dost často neuvědomují, že některé informace jsou velmi citlivé a přenášejí je na běžně dostupných mediích. Často je to také přístup do sítí pomocí různých mobilních zařízení způsobem, který může znamenat ohrožení sítě jako takové," vysvětlil.

Co se týče informační bezpečnosti, většina účastníků průzkumu je podle něj v zásadě spokojená se stavem v jejich společnostech. "Loni došlo k tomu, že si dovolujeme tvrdit, že úroveň informační bezpečnosti se dostala na úroveň srovnatelnou s vyspělými státy," přiblížil Fanta na Rádiu Česko.

Ondřej Černý, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme