Firmy mají letos velký zájem o setkání s ekonomickými diplomaty
O tom, jak by měla fungovat spolupráce státu a podnikatelských subjektů v případě zahraniční politiky a obchodu, se dnes a v následujících dnech bude diskutovat na setkání obchodních radů českých zastupitelských úřadů.
Diskuse by se měla také zaměřovat na možnosti opětovného nastartování české ekonomiky a dopadů mezinárodní finanční krize.
Zúčastnit by se jí mělo na 400 zástupců firem a podnikatelských subjektů prakticky ze všech sektorů. Podle ředitelky sekce vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtové je letošní zájem firem o toto setkání mimořádný.
„Svědčí to o tom, že české firmy chtějí hovořit s našimi obchodními diplomaty v jednotlivých teritoriích, protože od nich očekávají, že jim pomohou zase nastartovat zájem o české produkty a služby, a umožní jim tedy zlepšit jejich situaci po propadu zakázek,“ řekla Kuchtová Rádiu Česko.
Přestože se konkrétní servis pro české podnikatelské subjekty ze strany státní správy i škála služeb zlepšuje, hlavní překážka efektivnějšího fungování ekonomické diplomacie ČR podle Kuchtové stále přetrvává. Jde o její paralelní řízení dvěma resorty: ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu.
„V zásadě ten problém spočívá v tom, že obchodní radové jsou zaměstnanci ministerstva zahraničních věcí, tak je to dáno kompetenčním zákonem, který vznikl už v roce 1969, a vlastně metodicky jsou řízeni ministerstvem průmyslu a obchodu.“
„To dost dobře nemůže fungovat, když jedním úřadem jsou jim zadávány úkoly a jiný úřad by je měl kontrolovat a případně také finančně ohodnotit. To je ten hlavní problém,“ uvedla Dagmar Kuchtová s tím, že menší problém pak představuje například výběr obchodních radů a klíč, podle kterého se tak děje.