Firmy na Ostravsku přispějí domácnostem na ekologičtější topení 10 miliony korun

Firmy na Ostravsku poskytnou obyvatelům 10 milionů korun na ekologičtější topení, regiony totiž dlouhodobě trápí smog. Místní domkaři sice přispívají ke znečištění ovzduší až jednou třetinou, výrazný podíl na vzniku smogu mají právě velké společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek lidí přišlo v sobotu na krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě podat žádost o dotaci na ekologický kotel | Zdroj: ČTK

Když kraj společně s ministerstvem životního prostředí rozdával kotlíkové dotace poprvé, zmizely během několika hodin. Nyní mohou obyvatelé kraje žádat o finanční podporu až do konce října, domácnosti mohou získat 40 tisíc korun.

„Jeden nahrazený kotel za moderní kotel nízkoemisní třídy ušetří vypuštění 100 kilogramů prachu do ovzduší. Jestliže my letos přispějeme na obnovu tisíce topenišť, tak je to o 100 tun prachu méně do ovzduší,“ přibližuje náměstek hejtmana Miroslav Novák z ČSSD výsledný efekt celého projektu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Silvie Mikulcová hovoří z Ostravy o plánovaných dotacích

Nově kraj plánuje uspořádat třetí kolo dotací, ve kterém již počítá s penězi od velkých firem. Finance od společností ArcelorMittal, Třinecké železárny, ČEZ a OKD použije kraj příští rok. Největší znečišťovatel poskytne pět milionů korun.

„Jedna koruna vynaložená na lokální topeniště se rovná pěti korunám v průmyslu, takže nám to přijde jako velmi dobrá iniciativa,“ komentuje generální ředitel ArcerolMittal Tapas Rajderkar.

Moravskoslezský kraj odhaduje, že v regionu bude muset do roku 2022 zmodernizovat své vytápění na 30 tisíc domácností.

Silvie Mikulcová, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme