Firmy nevěří v domácí ekonomiku. Naděje upírají k Německu

Důvěra v domácí ekonomiku oslabuje. Souhrnný indikátor důvěry v srpnu oslabil o 0,8 bodu. Vyplývá to informací, které zveřejnil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Marián Vojtek

Za propadem je zejména pokračující pesimismus podniků, jejichž vnímání stavu domácího hospodářství se meziměsíčně zhoršilo o 1,2 bodu. Naopak optimismus domácností i nadále opatrně roste, což odráží posílení důvěry tentokrát o 0,7 bodu.

Podle ekonomů ale zveřejněná data podávají o stavu české ekonomiky spíše smíšený obrázek. Myslí si to i analytik UnicreditBank Pavel Sobíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvěra v domácí ekonomiku oslabuje, vyplývá informací, které zveřejnil Český statistický úřad. Více s analytiky UnicreditBank Pavlem Sobíškem a Svazu průmyslu a dopravy Oldřichem Körnerem.

"Na jedné straně mírně roste optimismus v průmyslu, na straně druhé, je důvěra v rámci jiných segmentů v ekonomiku slabší," řekl Rádiu Česko Sobíšek a dodal, že recese evidentně postupuje předpokládaným způsobem, přičemž průmysl má zřejmě nejhorší období za sebou.

"Je třeba si ale uvědomit, že průmysl je nyní tažen spíše předchozím extrémním propadem zásob, které se však začínají postupně doplňovat. Oproti tomu segment spotřebitelské důvěry a soukromé poptávky patrně své nejtěžší období teprve zažije, a to v návaznosti na růst nezaměstnanosti," míní Sobíšek.

Podle analytika UnicreditBank se oživení v nejbližší době dočká například automobilový průmysl, strojírenství a výroba kovů. Naopak slabší článek domácí ekonomiky spatřuje ve stavebnictví a pravděpodobně v maloobchodu.

Vládní pomoc přišla pozdě

Domácí podniky v srpnu stav tuzemské ekonomiky ocenily horší známkou než před měsícem. Podle analytika Svazu průmyslu a dopravy Oldřicha Körnera ale ukazatel meziměsíční důvěry není tak důležitý jako celková úroveň indikátoru důvěry, která je stále o téměř 23 bodů níže, než byla před rokem.

"Situace odpovídá i průzkumům, které svaz provádí mezi podniky. Subjekty často bojují s neustálým propadem zakázek a postupně se také zhoršuje jejich finanční situace. Jsou poté logicky nuceny přistupovat k propouštění a nemají navíc signály ze zahraničí, že by docházelo k masivnějšímu oživení," řekl Rádiu Česko Körner a dodal:

"Rovněž trpí tím, že dochází k realizaci opatření proti krizi, jelikož předchozí vláda zaspala dobu, kdy měla být tato opatření zavedena. To vše jsou signály, které hodnotí firmy spíše negativně a které je vedou k úvahám, že horší situace ještě může nastat."

Z pohledu některých ekonomů však lze mezi takzvané lepší signály přičíst například zmírnění krize v sousedním Německu. Tamní statistický úřad tento týden potvrdil, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta. Podle Körnera se ale v případě Německa jedná spíše o krátkodobý jev.

"Německé známky pozvolného oživení jsou spíše dílem státních protikrizových opatření, které se nyní začínají projevovat. Jedná se ale spíše o krátkodobé oživení tažené masivními investicemi. Dynamické oživení ani v případě Německa ještě nelze očekávat," míní Körner a dodává, že kdyby se oživení v Německu ukázalo jako dlouhodobé, tak teprve potom by to mohlo pro české podniky znamenat zlepšení vyhlídek.

Přečtěte si také:
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí mírně posílila
Českou ekonomiku čeká deflace a zlevňování
Ekonomové očekávají zmírnění propadu české ekonomiky
Výkonnost české ekonomiky rekordně klesla
Inflace je nejnižší za posledních 6 let
Tuzemský průmysl v květnu meziročně klesl o 22 procent

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme