Fitch požaduje stabilitu. Sever Evropy se tak musí rozhodnout, zda zachrání jih

Vyznění světového ekonomického fóra v Davosu bylo, co se týče Řecka, spíše optimistické. Dohody, které se však Řecka týkají, bohužel neznamenají řešení situace a neznamenají ani návrat ke stabilitě. Proto agentura Fitch přistoupila ke snížení ratingu pěti zemí platících eurem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaká je budoucnost eura? | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka je krok agentury Fitch jen potvrzením toho, co již dříve stanovila agentura Standard and Poor´s : šíření pesimismu není strategické, avšak v tuto chvíli nikdo nemůže říci, že zná plán cesty z krize. Proto hodnocení obou agentur zůstávají spíše opatrné.

Aby se do roku 2020 dostalo Řecko k zadlužení 120% HDP, což Mezinárodní měnový fond považuje za hranici udržitelnosti, bude potřeba dalších asi 15 miliard eur nad současnou pomoc. Znamená to ale značné navýšení tzv. eurovalu.

Proto se země jako Německo, Rakousko či Finsko budou muset rozhodnout, zda budou sanovat zbytek Evropy nebo nebudou. V případě, že by měly do eurovalu přispívat i jiné státy jako Španělsko, Itálie nebo Francie, znamenalo by to ohrožení jejich vlastní fiskální stability.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad krokem agentury Fitch se zmýšlel ve Světě o osmé na Rádiu Česko hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek

„Teď půjde opravdu o to, jestli se solidarita v rámci eurozóny zvýší a sever bude zachraňovat jih, nebo nikoli. A to je mimo jiné jeden z mechanismů, které chybí agentuře Fitch, aby mohla chápat situaci v eurozóně jako řešitelnou,“ shrnuje David Marek.

Česká národní banka se rozhodla poskytnout s devizových rezerv půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši asi půldruhé miliardy eur.

„Myslím si, že tím Česká republika neriskuje, protože pokud někdo v eurozóně, ať už Řecko, přijde o své prostředky, budou to v první řadě soukromí investoři, ve druhé řadě Evropská centrální banka, případně ostatní evropské země, ale Mezinárodní měnový fond nemá ve zvyku odpouštět své dluhy, takže myslím, že Česká republika o peníze, které si uloží u Mezinárodního měnového fondu, s velkou pravděpodobností nepřijde,“ vysvětluje David Marek.

Pro agenturu Fitch bude krize zažehnána, až nastane v Evropě ekonomické oživení. Podle Davida Marka jsou již patrné některé indikátory, naznačující zlepšení ekonomické situace a podle něj je výhled do letošního roku poměrně optimistický.

„Ale riziko, že se to opět obrátí k horšímu, kvůli nové erupci fiskální krize v eurozóně, je stále velmi vysoké,“ dodává však opatrně David Marek.

V prodlení době je také aktuálním tématem snaha Evropy zřídit vlastní ratingovou agenturu. Standard and Poor´s, Fitch a Moody´s mají stoletou tradici, proto se také objevují pochybnosti, zda by evropská ratingová agentura měla dostatečný respekt.

„Jde o úsilí, které míří úplně špatným směrem,“ říká s politováním David Marek a dodává, že problém je zejména ve zřizovateli. Evropská ratingová agentury byla zřízena veřejnou institucí tudíž by nutně vyvstaly pochybnosti o její objektivnosti a nestrannosti.

„Je spíš důležité zamyslet se nad tím, jak změnit fungování ratingového byznysu součaných agentur, jak ten trh otevřít, aby mohly vznikat nové agentury, a jak vyvázat finanční regulaci ze závislosti na současných agenturách,“ uzavírá David Marek.

Pesimismus není na místě, ale optimismus musí mít oporu v realitě

Sotva jsme si přečetli články pod titulky jako "Záchrana Řecka a eurozóny je na dosah" nebo "Soukromí věřitelé jsou připraveni odepsat až 70 procent řeckého dluhu", přišla zpráva, že pět zemí platících eurem sestoupilo na ratingovém žebříčku agentury Fitch.

Na fóru v Davosu Wolfgang Schäuble prohlásil, že neočekává platební neschopnost Řecka, a Oli Rehn, komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti, dodal, že jsou velmi blízko dohodě.

Vzápětí ale agentura Fitch upozornila kromě jiného na pomalý přístup evropských politiků k řešení krize a zásadní reformě fungování měnové unie a snížila rating pěti zemím platícím eurem.

Kromě Itálie a Španělska klesl rating také Kypru a Slovinsku. O stupeň se snížil rating i Belgii. Její úvěrová důvěhyrohodnost se ale stále pohybuje v pásmu „velmi kvalitní".

Roman Chlupatý, Rádio Česko, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme