Fitch snížila rating 7 velkých bank. Evropská krize se hrotí

Agentura Fitch snížila rating sedmi významných evropských a amerických bank. Z Evropy se snížení investičního doporučení hned o dva stupně dočkaly Barclays a Credit Suisse. O jeden stupeň pak přišly BNP Paribas a Deutsche Bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Fitch to vysvětlila hospodářskými problémy mnoha zemí a také přísnější regulací. Kvůli tomu, jak dodala, nervozita na trhu roste, na což banky mohou doplatit.

Ekonom České spořitelny Jan Jedlička ve Světě o osmé vnímá snížení ratingu sedmi velkých evropských a amerických bank jako varování, že se situace v Evropě ještě zhorší. „Rating nehodnotí pouze momentální situaci dlužníka, ale zaměřuje se i na jeho situaci budoucí.“

Snížení ratingu může přispět k dalšímu růstu neochoty bank půjčovat si jak mezi sebou, tak i firmám a spotřebitelům peníze. To může prohloubit nastartovaný pád ekonomiky.

„Rating je sice hlediska analytika jako já přeceňován. Nemyslím, že by ratingové agentury měly nejlepší analytiky na světě. I minulost vypovídá o tom, že nezachytily nástup finanční krize v letech 2008 a ani nevarovaly před krachem Řecka. Nicméně na finančním trhu je jim stále věřeno.“

„Zhoršení ratingu jedné nebo několika bank znamená, že ostatní hráči na tyto banky koukají více rizikověji a mohou se obávat obchodovat s nimi. Některé banky se tak mohou dostat do izolace, mohou snižovat obchodní aktivitu se svými kolegy,“ připomněl Jedlička.

V Itálii se dnes bude hlasovat o balíku úsporných opatření. Vláda má v parlamentu většinu, komplikace se tak nečekají. „Trh očekává, že balíček reformních zákonů projde bez problémů. Toto je už v cenách italských akcií zakomponováno. Spíše opačný scénář by znamenal prudší reakci. Pak by finanční trh zareagoval velkým výprodejem italských státních dluhopisů i akcií.“

Jan Jedlička také souhlasil s výrokem šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, která v noci uvedla, že evropská krize se hrotí a Evropa sama ji nezvládne. „Zkrátka ty dluhy jsou tak vysoké, že prostě nejsou zvládnutelné, Finanční nákaza se rozšířila i na Itálii."

"Ano, myslím, že záchranná akce ostatních států MMF, ale i států typu Čína nebo Indie, USA, Rusko, by měla potenciál uhasit největší požár v Evropské unii,“ zdůraznil Jan Jedlička, ekonom České spořitelny.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme