Fórum má nalákat čínské investory do Česka

Praha hostí od dnešního dne čínské investiční fórum. Odborníci a podnikatelé budou diskutovat o tom, jak obchodovat s Čínou. Mezi řečníky se objeví například šéf čínské Škodovky Alfred Rieck nebo Michal Mejstřík, člen Národní ekonomické rady (NERV).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vlajka | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Cílem fóra je podle organizátora Petra Hýla nalákat na jedné straně čínské investory do České republiky a na druhé straně pomoci českým firmám do Číny. Do Česka loni z Číny putovalo zboží za 200 miliard korun a opačným směrem mířilo zboží za necelých 16 miliard korun.

„My tu budeme mít okolo 40 odborníků. Většina z nich přiletí z Číny, ale také z Evropy a Spojených států. Jsou tu lidé na oblast marketingu, podnikatelé, kteří mnoho let působí v Číně, jsou tu lidi z obchodních škol nebo z čínského ministerstva obchodu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč 8.11. Hýl čínské investiční fórum.mp3

Z hlediska ekonomického je tu podle Petra Hýla velký prostor pro expanzi vztahů. V České republice je, ve srovnání s jinými zeměmi v západní Evropě, velmi málo čínských investorů. A českých podniků, které úspěšně působí v Číně je také relativně málo.

„Zkušenosti a schopnosti českých podniků mohou být v Číně mnohem lépe vidět,“ říká Hýl, který v Číně dlouhou dobu žil, působil a podnikal:

„Já vidím Čínu jako dynamického draka, který roste a roste. Vidím u Číňanů snahu se učit a jít dopředu, ale také potřebu po nových produktech, po lepším bydlení, autech, lepším jídle.“

Mnoho firem se v Číně setkalo s krádeží know-how nebo kopírováním. V Číně je obrovská konkurence, je to země s jinou kulturou a těžkým jazykem. V posledních 5 letech Čína udělala velký kus práce v nasazení zákonů, které chrání duševní vlastnictví.

„V tomto směru je potřeba zjistit, jaké jsou správné cesty pro ochrany patentů a aplikovat je v čínském prostředí. Je třeba si v Číně zažádat o vlastní patent a poté ho vymáhat v případě, že dojde k jeho porušení,“ varuje Hýl.

Na úspěch v Číně je třeba být dobře připraven a zároveň být trpělivý. Zároveň je třeba počítat s vysokou mírou regulace a spoluprací s orgány, které vydávají licence a povolení, radí Hýl.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme