Francie a USA tlačí na Německo, aby upustilo od úsporných opatření

Eurozóna by se měla zaměřit na hospodářský růst a zaměstnanost namísto politiky úsporných opatření. Myslí si to americký prezident Barack Obama i nový francouzský prezident François Hollande. Na setkání skupiny G8 v Camp Davidu se o tom snažili přesvědčit především Německo, které úspory v eurozóně prosazuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti François Hollande, Barack Obama a kancléřka Angela Merkelová na summitu G8 | Zdroj: ČTK

Spojené státy a Francie si naopak dokážou představit větší podporu hospodářského růstu. Angela Merkelová však prohlásila, že Evropa potřebuje fiskální disciplínu i hospodářský růst zároveň.

„Problém je, že státy začaly šetřit v situaci, kdy to není úplně vhodné, v situaci, kdy ekonomiky zažívají určitou krizi. Pokud by si státy uvědomily, že šetřit by měly i v době růstu, pak by na tom ekonomiky byly daleko lépe,“ tvrdí analytik GE Money Bank Petr Gapko a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit G8 zhodnotil na Rádiu Česko analytik GE Money Bank Petr Gapek

„Za současné situace je určitě třeba zčásti škrtat, protože se přišlo na to, že některé státy už si nemají možnost půjčit prostředky a podporovat ekonomiku. V určitých zemích by ale neměly být škrty přehnané, aby nedošlo k tomu, že vláda bude příliš utahovat opasky a příliš stahovat ekonomický růst.“

Titulky německých novin hlásaly, že se kancléřka Angela Merkelová ocitla se svým plánem úspor na světovém politickém poli osamocena. Francie a Spojené státy, které jsou hlavní opozicí proti Německu, jsou však podle analytika v jiné situaci.

„Francie nutně potřebuje ekonomický růst, hlavně kvůli politickým záležitostem, protože prezident Hollande potřebuje dostát svým předvolebním slibům a ukázat, že opravdu bude podporovat ekonomiku a nenechá v tom Francouze osamocené,“ míní Gapko.

„V Německu Merkelová razí politiku toho, že si dáme si do pořádku svoje veřejné finance, protože teď je na to vhodná chvíle. Německo roste a vhodnější okamžik nemusí nastat. Je třeba si uvědomit, že prorůstová opatření mohou vypadat v různých ekonomikách úplně různě,“ připomíná analytik.

Hrozba dluhové nákazy

David Cameron zmínil i nebezpečí dluhové nákazy mezi evropskými bankami. „S řeckou nákazou už se evropské banky poměrně dobře vypořádaly a už nedrží příliš mnoho řeckého dluhu na svých knihách. Problém by byl, kdyby začaly mít potíže s poptávkou po státních dluhopisech například Španělsko a Itálie. V tom případě by hrozilo reálné nebezpečí, že uvidíme několik pádů i velkých bank,“ předpokládá analytik GE Money Bank.

Závěry summitu G8 však podle něj jsou velmi vágní. Státníci se shodli, že je potřeba stimulovat růst a že růstová opatření můžou v různých ekonomikách vypadat různě.

„Zaujaly mě dvě věci – Rusko prohlásilo, že bude dál držet část svých devizových rezerv v eurech, aby podpořilo důvěru v euro. A závěr, který říká, že Řecko by mělo zůstat v eurozóně, jasně naznačuje, že eurozóna chce zůstat celistvá,“ hodnotí setkání Petr Gapko.

Tomáš Pavlíček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme