Francie loni vyvezla do Německa elektřinu za více než 360 milionů eur

Francie loni vyvezla do Německa elektřinu za více než 360 milionů eur, tedy v přepočtu asi za 9 miliard korun. Za vysokými francouzskými zisky stojí především vypnutí osmi jaderných reaktorů na území Německa, o kterém rozhodla kancléřka Angela Merkelová po loňské havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická energie. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Vydělávat se daří i České republice, protože je významným exportérem v Evropě. Rok 2011 byl pro Česko rokem rekordního exportu.

Němci se jádra na svém území zřekli. Z jakých zdrojů pochází elektřina vyrobená z Francie, se ale určit nedá.

„Pokud by byla vyžadována certifikace, tak z hlediska obchodních kontraktů to lze výhledově odlišit, nicméně v současném systému obchodu to Němci nemohou rozeznat, z jakých zdrojů elektřina pochází,“ říká analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor

Evropa jde směrem k postupné certifikaci takzvané zelené elektřiny.

„To znamená ne vylučování jaderné elektřiny, ale zvýhodňování elektřiny zelenými certifikáty. Ty, které byly vyrobeny z obnovitelných zdrojů energie. Já si myslím, že proces už je v běhu a postupně se rozšíří,“ myslí si Gavor.

Do roku 2022 by mělo být v Německu uzavřeno dalších 9 reaktorů. Němci se podle Gavora budou snažit výpadek ve zdrojích nahradit jinými zdroji:

„Je tam velice ambiciózní plán výstavby obnovitelných zdrojů energie. Určitě budou posilovat výstavbu paroplynových cyklů a postaví se dokonce některé uhelné elektrárny, byť i to připustí němečtí enviromentalisté se skřípějící zuby.“

Dovoz do roku 2020

V dohledné době se Němcům výpadek nepodaří nahradit. V tak masovém měřítku to není podle Gavora záležitost jednoho dvou let:

"Do roku 2020 budou mít Němci hodně co dělat, aby výpadek nahradili. Bude to postupný proces. Pokud se jim plán podaří realizovat, tak budou mít určitou technologickou výhodu na poli obnovitelných zdrojů energie."

Německo elektřinu paradoxně dováží, přitom Česká republika na hranicích s Německem dlouhodobě bojuje s náporem elektřiny z německých větrníků.

„Aby se elektřina dostala do oblastí největší spotřeby, což je například Bavorsko s vyspělým průmyslem, tak k těm zdrojům je nezbytné postavit příslušné přenosové linky. Výstavba linek je daleko zdlouhavější proces, zejména kvůli povolovacím řízením, takže vzniká určitý časový nesoulad. V mezidobí bohužel energie teče přes Polsko a naše území a působí nám to značné problémy,“ dodává Gavor.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme