Francie před summitem G20 zaznamenala největší útok hackerů v historii

Francouzské ministerstvo financí se před únorovým summitem skupiny G20 stalo terčem útoku hackerů. Napadeno bylo zhruba 150 jeho počítačů. Část zcizených dat byla podle týdeníku Paris Match přesměrována do Číny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři financí G20 na summitu v Paříži.jpg

Ministři financí G20 na summitu v Paříži.jpg

Podle Francouzské národní agentury starající se o bezpečnost informačních technologií šlo o největší útok svého druhu v dějinách země. Hackeři se podle dostupných informací dostali k části programu summitu dvacítky největších ekonomik světa. K čemu jim tato data mohla být?

„Těžko říct, z těch zpráviček,“ uvedl na Rádiu Česko analytik makléřské společnosti BH Securities Petr Hlinomaz. „Většinou to v takových případech bývá možná otázkou určité prestiže, zviditelnění a vlastně důkazu, jak je třeba ten systém zranitelný a jaké dovednosti hackeři mají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Světě o osmé analytik makléřské společnosti BH Securities Petr Hlinomaz

„Ty účinky lze těžko odhadovat, já si přesně nejsem jistý, do jaké míry byla ta data medializovaná, zveřejněná po celém světě. V každém případě to může, pokud se to dostane do rukou různým stranám, třeba trošičku ztížit vyjednávací pozice na tom summitu. Takže to tam může hrát roli, ale řekl bych, že v tuto chvíli je to spíš taková individuální motivace.“

Útoky hackerů na státní instituce, burzy i firmy se množí. V těch případech, kdy se povedou, mají někteří lidé informace dříve, než jiní. Nakolik to může trh či celou ekonomiku poškodit?

„Abych se přiznal, tak nějaké konkrétní zneužití informace o nějaké konkrétní společnosti, které by ovlivnilo trh, jsem až tak nezaznamenal. Mám na mysli, že by nějaká strana měla k dispozici nějaké zásadní informace, které změní hospodaření té firmy. Nebo když firma přinese lepší výsledky a tak dál,“ poznamenal Petr Hlinomaz. Hackerské útoky totiž podle něj mají efekt spíš plošný.

„Když se podíváme třeba na trh povolenek, který se celý zastavil, a kupodivu ani to si myslím, že nezamávalo energetickým trhem nebo akciemi energetických titulů, a je to z toho důvodu, že tenhle ten trh je docela dobře rekonstruovatelný, byť se třeba přeruší. Protože systémy u takovýchto organizovaných trhů bývají zrcadleny a podobně,“ vysvětlil Petr Hlinomaz.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme