Francie se hádá s Německem o stavu eura

Francouzi a Němci se hádají o situaci společné evropské měny euro. Berlín se bojí o její budoucnost a požaduje tvrdé reformy ve fungování eurozóny. Paříž ale namítá, že euro je silná a stabilní měna. Stále víc se tak zdá, že mezi Evropany v době současné obrovské nejistoty kvůli zadlužení některých zemí nepanuje shoda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

S dramatickým prohlášením předstoupila před německé poslance kancléřka Angela Merkelová: „Euro je v nebezpečí. Když ho neochráníme, následky pro Evropu budou nedozírné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie se hádá s Německem o stavu eura. Postoje zemí shrnuje redaktor Radiožurnálu Ondřej Houska

Poukázala na to, že na světových trzích vypukla panika kvůli vysokému zadlužení některých zemí eurozóny. Berlín proto požaduje přísnější pravidla - ti, kdo se nadměrně zadlužují, zasluhují trest.

Podle listu Handelsblatt chtějí Němci předluženým zemím vzít štědré evropské dotace. Takové státy by také při schůzkách v Bruselu dočasně ztratily hlasovací právo.

A kdyby došlo až na jejich státní bankrot, řízení jejich záležitostí by převzala Unie. Staly by se doslova evropským protektorátem.

Euro je silné a stabilní, zní z Francie

Německou rétoriku ale brzdí Francie. Ministryně financí Christiane Lagardeová s Merkelovou otevřeně polemizuje.

„V žádném případě si nemyslím, že je euro v nebezpečí. Euro je pevnou a solidní měnou, která už víc než deset let zajišťuje stabilitu,“ uvedla Lagardeová.

Němci své evropské partnery šokovali zákazem některých spekulativních obchodů na burze. Dopředu se o tom s nikým neporadili.

Obavy z rozhádané Evropy

Evropský tisk je plný obav, že hlavní státy půjdou v době krize vlastní cestou a Evropa se bude hádat. Neznamená to ale, že by Francouzi předem odmítali návrhy na zpřísnění pravidel v rámci eurozóny, naopak.

Jenže není jisté, že Berlín a Paříž mluví o stejných věcech. Zatímco Němci chtějí odradit Řeky a jim podobné od nových dluhů, Francouzům leží na srdci tak zvaná hospodářská vláda.

Pomocí ní chtějí zabránit třeba tomu, aby některé země udržovali nízké daně a tímhle způsobem konkurovali francouzskému hospodářství. Jasněji možná bude už zítra, kdy v Bruselu jednání o změnách v eurozóně začne.

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme